Çin’in Bitcoin madenciliğini ve Bitcoin’i yasaklaması kripto para piyasalarında dengeleri derinden sarstı ve Bitcoin’in merkezi Çin’den ABD’ye kaydı.

Çin’in Bitcoin madenciliğini ve Bitcoin’i yasaklaması kripto para piyasalarında dengeleri derinden sarstı ve Bitcoin’in merkezi Çin’den ABD’ye kaydı.

Ucuz iş gücü, ucuz enerji ve donanım üretim merkezinin Çin’de yoğunlaşması Çin’e Bitcoin madenciliğinde karşılaştırmalı üstünlük sağlıyordu. Bu nedenle Bitcoin madenciliği Çin’de yoğunlaşıyordu. Bitmain gibi birçok Bitcoin madencilik donanımı üreten şirketlerin de merkezi Çin’de bulunuyordu. Ancak Çin yönetimi sürpriz bir karar alarak Bitcoin madenciliğini yasakladı. Yasaklardan önce Bitcoin hash günü %70-%75 oranında Çin’de yoğunlaşıyordu.

Çin’in Bitcoin ve Bitcoin ile ilişkili tüm faaliyetleri yasaklamasının ardından Çin merkezli Bitcoin girişimleri sermayeleri ile beraber Çin’i terk etti. Sermayenin uğradığı ilk adres ise ABD oldu. Bu gelişmenin arsından Çin’in %75’lik tekel gücü hızla azaldı. ABD’nin tekel gücü ise Çin’in tersine artmaya başladı.

Geldiğimiz noktada Bitcoin hash gücünün %35’i ABD’de üretiliyor. ABD artık bu konuda lider pozisyona yükseldi. Bitmain, Canaan, BTD Digital ve Poolin gibi birçok şirket merkezini ABD’ye taşıdı ve dev Bitcoin madencilik çiftlikleri kurmaya başladılar.

ABD’de özellikle Texas eyaleti zengin enerji kaynakları sayesinde Bitcoin madencilerin uğradığı önemli bir destinasyon haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanının üstü üste Bitcoin’i yasaklamayacağı açıklaması Bitcoin girişimcileri iyice rahatlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ