Artık Türkiye

Ankara, Beytepede konumunda yürütülen MiaVita Beytepe projesi dairelerin bitcoinle ödemesini gerçekleştirdiğini açıklamıştır. Beytepedeki bu lüks daireler Türkiye'de ilk defe kripto parayla satın alınabilecek dairelerdir.

Türk şirketi Anadolu Akaryakıt ve Ticaret Ltd. Sti tarafından daire Miavita Beytepe projesi olarak 114 lüks daire inşa edilmiştir. Proje Yönetimi Şirketinin sahibi Erdal Dalbadan,“ Türkiyede yatırımcıların dijital paraya olan ilgisinin gittikçe arttığını, dijital para ile ödemelerin daha kolay, hızlı olduğunu”,söyledi.  Ayrıca hesaptan hesaba para aktarımı zamanı banka tarafından alınan yüksek oranlı para transferi ücretinden de kurtulmuş oluyorlar. Dijital para birimlerinden en değerlisi olan Bitcoini ödemelerde kullanmayı bir yenilik olarak ülkeye getirmişler.

Küresel ekonomide yerini dayanıklı bir şekilde tutacağını düşündüğümüz kripto paranı görmezden gelmemek, Türkiye'deki yatırımcıların da dikkatini çeken bu para birimini gayrimenkul sektöründe kullanmak yeni bir adımdır.

Türkiye'nin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu,BDDK tarafından elektronik para kavramı 2013 yılında (Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, 6493 sayılı) yürürlüğe girmiş, ama hala yasal olarak kabul edilmemiştir. Bunun sebebi dijital paranın karşılığı olacak fonu sabit bir hesapta tutmasının talep edilmesi idi. Bu zorunluluk dijital para birimlerinin işlevine uygun olmamasından dolayı yasal olarak Türkiye'de kabul edilmesini engellemektedir.

Austin, Texas'ta, London home'da olduğu gibi, Ankara'da da kripto parayla evlerin satınalınması artık dijital paranın kullanım alanlarının genişlendiğinin ispatıdır.

Kaynak;
https://news.bitcoin.com

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ