Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışı, 2020'de ekonominin birçok sektörünü kapanmaya zorladı.

Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışı, 2020'de ekonominin birçok sektörünü kapanmaya zorladı. Birkaç galeri kapanmak zorunda kalınca sanat dünyası da zarar gördü. Sonuç olarak, sanatçılar sanat eserlerini sergileyemediler. Statista'ya göre, sanat piyasası bir önceki yıla göre 14 milyar dolar düşüşle 50 milyar dolar değerindeydi. Ayrıca, küresel sanat satış işlemleri 2019'da 40 milyondan 2020'de 31 milyona düştü. Sanatçıların hayatta kalabilmek için bir alternatife ihtiyacı vardı ve NFT'ler geldi.

Blockchain teknolojisi bu kriz döneminde faydalı oldu. NFT'ler sayesinde yeni dijital sanatçılar ortaya çıktı ve web3 alanına aşina olan sanatçılar sanat eserlerini token haline getirip NFT pazarında satabildiler. Peki, dijital olarak uygun olmayan geleneksel sanatçıların inanılmaz sanat eserlerine ne oluyor?

Sanat Galerilerini ve Sanatçıları Metaverse'e Getirmek

Metaverse, sosyal etkileşimi, alışverişi, oyun oynamayı ve diğer etkinlikleri değiştirecek geniş bir sanal dünyadır. NFT'lere odaklanan metaverse, şirketlerin, etkileyicilerin, markaların ve kullanıcıların katıldığı dijital bir ekonomi yaratır. Kuşkusuz, metaverse yutturmaca için itici faktörler NFT'ler ve merkezi olmayan olmasıdır.

Pandemi, birçok sanatçının blockchain teknolojisinin gücünü ve dijital dünyada varlıklarını kurmanın aciliyetini fark etmesini sağladı. Bununla birlikte, birçoğu başlamak için temel bilgiden yoksundur. Geleneksel sanat galerileri de son derece hızlı dijital ortamda kayboluyor ve milyarlarca dolarlık NFT pazarına uyum sağlamak için yardıma ihtiyaç duyuyor.

ArtMeta, geleneksel sanatçılar ve galeriler için bir platform olarak ortaya çıktı ve onları metaverse'e dahil etme misyonuyla ortaya çıktı. Dijital bir görüntüleme çözümü ve işlem platformu olarak sanatçılar ve galeriler, piyasaya katılmak için araçlardan yararlanabilir. Galeriler, standart galeri duvarlarının sınırlarının dışında, sanatı yeni bir şekilde sergileyerek, sanatçılarıyla metaverse'de benzersiz alanlarını yaratabilirler.

CEO Roger Haas, kendisinin ve ekibinin, eserlerini tokenleştirmek ve NFT olarak satmak, mülkiyet haklarını devretmek ve orijinalliği doğrulamak için sanat eserlerini taramak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayarak galerileri ve sanatçıları dijital alana getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Buna ek olarak, ArtMeta'yı kripto topluluğuna en yüksek kalitede doğrulanmış dijital ve fiziksel sanat sağlayacak bir platform olarak öngörüyor.

Haas, ArtMeta'nın sanat eseri satın almak isteyen izleyicilere en ilgi çekici dijital deneyimleri sunmak için birinci sınıf sanat fuarlarına katılan birinci sınıf galeriler ve sanatçılarla çalışacağını söyledi. Ona göre ArtMeta zaman geçirmek, kültür ve sanat öğrenmek, yeni şeyler deneyimlemek için bir yer.

ArtMeta Duyuruları

ArtMeta, sırasıyla Aralık 2021 ve Ocak 2022'de Trustswap ve Polkastarter'da $MART tokenleri için IDO'lar düzenledi. Bu belirteç, özellikle arazi kiralamak için meta veri deposunda bir değişim aracı olarak hizmet eder ve meta veri deposunun yanı sıra canlı etkinliklere ve NFT düşüşlerine özel erişimin kilidini açar.

$MART'ın lansmanını, tokenin merkezi ve merkezi olmayan borsalarda listelenmesi takip edecek. Bu etkinlikler Q2 2022 için planlanmıştır. Ekip şu anda metaverse'in alfa sürümü geliştirme, Katman-1 galerileri ve sanatçıları yerleştirme ve NFT etkinliklerine ve özel yayınlara ev sahipliği yapma üzerinde çalışıyor. Son olarak, metaverse'nin beta sürümü 2023'te piyasaya sürülecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ