Bu yazımızda sizlere Astar Coin (ASTR) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece ASTR Token hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Astar Coin (ASTR) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla ASTR Coin

Bu yazımızda sizlere Astar Coin (ASTR) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece ASTR Token hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Astar Coin (ASTR) Nedir?

Astar Network, Polkadot'ta çok zincirli bir dApp merkezidir. Platform, kullanıcılara dApps staking, L2 çözümleri ve Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumlu X-VM (Cross Virtual Machine) gibi çeşitli özellikler sunar.

ASTR, aşağıdaki kullanım durumları için kullanılan Astar'ın hizmet ve yönetişim tokenidir:

  • İşlem Ücretleri: Kullanıcılar, gaz ücretlerini ödemek ve akıllı sözleşmeler yapmak için ASTR tokenlerine ihtiyaç duyacaktır.
  • Yönetişim: ASTR token sahiplerinin konsey üyelerini aday göstermelerini ve ağ üzerinde oylamaya katılmalarını sağlar.
  • Ağ Staking: Kullanıcılar, ağ konsensüsüne katılmak için doğrulayıcı veya temsilci olmak için ASTR'yi stake edebilir ve karşılığında ASTR ile ödüllendirilir.
  • dApp Staking: Ağ mutabakatına katılmak için staking yapmak yerine, kullanıcılar ASTR tokenlerini ASTR almak için Astar ağında inşa edilen projelere devredebilir.
  • Katman 2 Uygulamaları: ASTR tokenleri, katman 2 uygulama durumunu korumak için kullanılacaktır. Geliştiriciler, dApp'leri katman 2'ye yerleştirirken, ASTR'yi Astar Network katman 1'e yatırmaları gerekir.

Astar, birlikte çalışan aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur:

  • Polkadot: Polkadot, birden fazla blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayarak zincirler arası iletişimi ve birlikte çalışabilirliği kolaylaştırır. Astar, Kusama ekosistemindeki Shiden Network'ün (SDN) Polkadot ekosistem versiyonudur.
  • Parachain'ler: Parachain'ler, Polkadot'a bağlanabilen bağımsız blok zincirlerdir (Shard'lar).
  • Crowdloans: Polkadot ağındaki bir parachain slotu için fon toplamak için projelere yönelik bir yöntemdir. Kullanıcılar, genellikle projenin yerel tokenleri biçiminde, proje ekibinden bir ödül karşılığında DOT'larını geçici olarak kilitler.
  • Slot Müzayedeleri: Polkadot'ta parachain olarak çalışacak projelerin parachain müzayedesinde bir slot kazanması gerekir. Astar, üçüncü slot müzayedesini bir kitle kredisi aracılığıyla kazandı ve böylece 96 hafta boyunca Polkadot parachain'i güvence altına aldı.

12 Mayıs itibariyle, ASTR'nin toplam token arzı 7,915,282,797 ASTR olup mevcut  dolaşımdaki arz 4,501,720,553 ASTR’dir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ