Asya ülkeleri merkez bankası destekli dijital para birimlerinin geliştirilmesinde lider konumda.

Asya, Merkezi Dijital Para Birimleri Geliştirmede Lider Konumda

Çin, gelecek yıl merkezi hükümet destekli dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olacak.

Çin, Hong Kong ve Tayland dahil olmak üzere Asya ülkeleri, ulusal dijital para birimlerini ödeme şekli olarak sunmaya ve para akışını daha iyi takip etmeye hazır. Önümüzdeki on yıl, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin yılı olacak.

PBOC, Banknot ve Madeni Para Kullanımını Ortadan Kaldırmayı Amaçlıyor

Çin Halk Bankası nakit kullanımını ulusal dijital para birimi ile değiştirmeyi amaçlıyor. Her ne kadar merkez bankası kullanıcılarına “kontrollü” anonimlik sağlayabileceklerini söylemiş olsa da, Çin hükümeti vatandaşlarını kitlesel olarak takip etmekle biliniyor. CBDC, hükümete ülkedeki para akışını takip etmek için büyük bir güç veriyor. PBOC yetkilileri şimdilik dijital perakende kullanımını yurtiçi perakende ödemeleriyle sınırlandıracaklarını söylediler.

Merkez Bankalarının Çoğu Dijital Para Birimlerini Araştırmakta

Dünyanın Uluslararası Merkez Bankası tarafından 2018 yılında ankete katılan 63 merkez bankasının yaklaşık % 70'i kendi dijital para birimlerinde araştırma çalışmaları yürüttüklerini ifade ediyor. Eğilim ancak o zamandan beri arttı. Rusya ve ABD gibi ülkeler de CBDC düzenleme fikrini düşünüyor. CBDC, yetkililerin vatandaşların işlemlerini daha iyi izlemeleri için harika bir araç.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ