Kamboçyalı yetkililerin bir kumarhane oteline düzenlediği baskın, iki rehineyi serbest bıraktı .

Kamboçyalı yetkililerin bir kumarhane oteline düzenlediği baskın, iki rehineyi serbest bıraktı . Yerel bir haber web sitesinde bildirildiği üzere kripto kumarı ve kripto dolandırıcılığı da dahil olmak üzere bir dizi suçu ortaya çıkardı. Baskın, “Çin Projesi” adı verilen bir bölgede gerçekleşti ve gözaltına alınan birkaç şüpheli ve iki rehine Çin'dendi.

Crypto Head tarafından hazırlanan 2021 raporuna göre Çin, kripto ihlalleri açısından en çok hedeflenen altıncı ülke oldu. Bunun yanı sıra en çok hedeflenen para birimi Bitcoin oldu.

Kamboçya'da münferit bir olay olmaktan çok insan kaçakçılığı organize suçun büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu davalar, farklı Asya ülkelerinden failleri ve mağdurları içermektedir. Son zamanlarda kripto suçları da yükselişte. Son zamanlarda, insan ticareti mağdurlarının erkekleri ve kadınları Bitcoin ve diğer kripto dolandırıcılığına yatırım yapmaya ikna etmeye zorlandığına dair çok sayıda rapor var.

Kamboçya'nın organize suç dehaları arasındaki popülaritesinin nedeni, çevrimiçi kumar yasaklarının yetersiz uygulanmasından kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir faktör, lisanssız kripto para birimini düzenlemesi olabilir, Çin'dekine kıyasla katı değildir.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen Crypto Head raporuna göre, en ödüllendirici kripto suçu, 2011'den bu yana 14 milyar dolardan fazla kayıpla dolandırıcılıktı.

Gidecek  Yer Yok

Bozuk kurumlar ve kriptonun merkezi olmayan doğası nedeniyle, Kamboçya'da Bitcoin dolandırıcılığı yapmak zorunda kalan insan kaçakçılığından kurtulanların adalet bulması pek olası değildi. Birçoğu için eve canlı dönmek tek öncelikleriydi.

Bölgesel Bir Eğilim

Buna farklı bir perspektiften bakıldığında, bir Statista anketine göre Güneydoğu Asya ülkelerinin kripto para kullanımında üst sıralarda yer alması dikkat çekici. Ayrıca, Kamboçya'nın komşusu Vietnam, ikinci en yüksek kripto para kullanım oranını kaydetti ve katılımcıların %21'i kripto para kullandığını veya sahip olduğunu söyledi. Ülke ayrıca kripto madenciliği ekipmanı için artan bir talep görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ