Asyalı yatırımcılar dijital varlıklarla ilgileniyor, ancak varlık yönetimi firmaları onları desteklemekte tereddüt ediyor.

Rapordaki bir anket, Asyalı yatırımcıların yarısından fazlasının bir şekilde sanal varlıklara sahip olduğunu gösteriyor. Yatırımcıların %91'i 2021'de yatırım hedeflerine ulaşılmadığını veya aşılmadığını belirtti.

Yakın tarihli bir Accenture raporuna göre, Asya-Pasifik bölgesindeki yatırımcılar, piyasa zorlaştıkça ana varlık yöneticilerinin kendilerine ek finansal danışmanlık hizmetleri sağlamasını giderek daha fazla bekliyor. Asyalı yatırımcıların dijital varlıklara büyük ilgisi var, ancak varlık yönetimi kuruluşları bu ihtiyacı karşılama konusunda isteksiz.

Accenture'ın 'Asya Varlık Yönetiminin Geleceği' başlıklı raporuna göre, birçok Asyalı yatırımcı zaten dijital varlıklara fon ayırdı ve daha birçoğunun bu yıl bunu yapması bekleniyor. Ancak, çok az sayıda danışmanlık şirketi onlara bu konuda yardımcı olmaya istekli veya muktedirdir.

Araştırmalar, varlık yönetimi şirketlerinin, yönetim altındaki varlıkları neredeyse dört katına çıkarma ve 2025 yılına kadar bu firmalar için birincil operasyon merkezi olan Asya'daki 2021 seviyelerine göre gelirlerini %60 artırma planları yaptığını gösteriyor.

Buna rağmen, yüksek büyüme hedeflerine ulaşmak için şirketler, zengin müşterileri elde tutmaya ve çekmeye odaklanmak zorunda kalacaklar. Mevcut ilişki yöneticilerinin (RM'ler) elde tutulması ve yenilerinin işe alınması gerekecekti, hepsi de yetkin RM'lerin sınırlı tedarikte olduğu bir pazarda.

%91'i geçen yıl yatırım hedeflerine ulaşıldığını veya aşıldığını belirtse de, yatırımcıların yarısından azı birincil servet yöneticilerinden memnun. Rapora göre, piyasa oynaklığı arttıkça yatırım getirisi sağlamak daha zor hale gelecek.

Finansal rehberlik sunmak ve daha geniş çeşitlilikte yatırımcı hedeflerine hitap etmek, müşteri memnuniyetini artıracaktır. Danışmanlarından memnun olan yatırımcılar, ana finans danışmanlarında yüzde altı daha fazla varlığa sahip oluyorlar.

Accenture'ın Büyüme Piyasaları grup başkanı Nicole Bodack, yatırımcıların yatırım yapmak için yeni şeyler aradıklarını ve bunun dijital varlıkları içerdiğini söyledi.

Bazı finans yöneticileri, yeni nesil danışmanlığın dönüşümünü ve entegrasyonunu tekliflerine şimdiden ekletti. Accenture'a göre, şirketlerin mevcut müşterilerinin taleplerini karşılayabilmeleri ve uzun vadede yeni müşteriler kazanabilmeleri için kilit noktalarda RM'ler geliştirmeleri gerekecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ