Atatürk Havaalanında Bitcoin operasyonu

Habere geçmeden önce madenciliğin ne olduğu hakkında bilmeyen okurlarımız için ayrıntıya girmeden bilgi verelim. Kripto para üretimi, algoritmalarla hazırlanan bir dizi matematiksek hesabın çözülmesiyle yapılıyor. Ancak asıl önemli olan ise hesabın en hızlı şekilde çözülmesi. Bu noktada da hızlı bilgisayarlar devreye giriyor. Birbirine paralel bağlanmış yüzlerce, hatta binlerce grafik kartının sürekli çalışmasıyla madenciler avantaj elde etmeye çalışıyor. Tabi ki böyle sistemleri kurmanın da büyük bir maliyeti oluyor. Yıllık küresel geliri 17.2 milyar $ olan Bitcoin’in üretiminde aralıksız çalışan sistemleri soğutmak için devasa bir enerji gerekiyor. Öyle ki, Bitcoin madenciliği enerji tüketimi bakımından 159 ülkeyi geride bıraktı, 58 ülkenin ardından 59’uncu sıraya yerleşmiş durumda.

Olay ise şu şekilde gerçekleşiyor; İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü yurt dışından gelen Türk vatandaşlarının gümrüğe tabi malları olmadığı belirtmelerine rağmen yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bitcoin üretiminde kullanılan ekran kartları ve özel malzemelerin olduğunu çokça tespit ediyor. Bunun üzerine de bir operasyon başlatmaya karar veriyor.İlk operasyon, 18 Aralık 2017’de ABD’nin New Yorkşehrinden İstanbul’a gelen Batuhan A.’ya yönelik yapılmış. Vatandaş “Gümrüğe tabi eşyam yok” diyor ve yeşil hattan geçip Türkiye’ye girmek istiyor. Ancak Batuhan A.’nın beraberinde getirdiği valizler X- Ray cihazına gönderilmiş. Valiz içinde Bitcoin üretiminde kullanılan 12 ekran kartı, 1 güç kaynağı, 1 kamera, 27 ekran kartı slotu, 1 sensör ve 1 sinyal tespit cihazı bulunmuş. Gümrüklenmiş değerinin 6 bin 892 lira olduğu belirlenen malzemelere el konuldu.

İkinci operasyon da Abu Dabi’den gelen Rojin İ.’ye yönelik yapıldı. Yeşil hattan geçerek giriş yapacağı sırada durdurulan Rojin İ.’nin valizinde 5 ekran kartı ile 5 güç kaynağı bulundu. Rojin İ.’nin valizindeki parçaların da 76 bin 500 lira değerinde olduğu belirlendi. Gözaltına alınan 2 şüpheli hakkında, savcılık talimatıyla 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/1. maddesi ‘Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokmak’ suçlamasıyla adli işlem yapıldı. Operasyonla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da emniyetten bilgi istediği öğrenildi.

Sonuç olarak mining yapacağınız ürünleri muhakkak legal yollar ile prosedürüne uygun olarak ülkeye sokun. İyi niyetli olsanız bile bu ürünlerin, malzemelerin gümrüğe tabi olduğunu unutmayın. Önlemlerinizi önceden alın ve gümrükte sorun yaşamayın. Aksi halde söz konusu durum yukarıda da belirtildiği üzere kaçakçılık suçu olarak nitelendirilir, bunu da hiçbir okuyucumuz istemez diye düşünüyorum.

Aynı durum yurt dışından getirteceğiniz ürünler için de geçerlidir. Yani yukarıdaki durum muhakkak ürünü sizin ülkeye sokmaya çalışmanız sırasında değil bu tarz ürünleri tedarik edip satmanız durumunda da başınıza gelebilir. Dolayısıyla aldığınız ürünün nereden geldiğine, satıcının güvenilir olup olmadığına muhakkak dikkat edin. Sadece ucuz olur düşüncesiyle Çin ve benzeri ülkelerden malzeme temin etmeye çalışmayın. Özellikle işi sadece bu tür ürünleri üretmek olan firmaları tercih edin, müşteri yorumlarını okuyun ve mağdur olma riskinizi minimuma indirin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ