Yeni ağlar için, kriptonun en büyük geliştirici topluluğuna cazip olmak en önemli önceliktir. AVA Labs'ın hedefi hemen hemen aynı - bu yüzden Ethereum'un "dostça bir forkunu" inşa ettiler.

AVA Labs, Ethereum 2.0’ın Tesnet

Yeni ağlar için, kriptonun en büyük geliştirici topluluğuna cazip olmak en önemli önceliktir. AVA Labs'ın hedefi hemen hemen aynı - bu yüzden Ethereum'un "dostça bir forkunu" inşa ettiler.

Cornell profesörü Emin Gün Sirer başkanlığındaki AVA Labs, “Finans AWS” olarak adlandırılan yeni nesil bir blockchain inşa ediyor. Ve Amazon'a derinden karşı olan bir kripto topluluğunda bile, yüksek düzeyde ölçeklenebilir teknoloji ortaya çıkabilir. Ve Ethereum'u beraberinde getirebilir.

AVA Labs ve Ethereum 2.0’ın Testnet'i

AVA blok zinciri, 2018 yılında Avalanche adı verilen yeni bir consensus mekanizması kullanılarak oluşturulmuştur. Yüksek verim, girişimcilere ağın üzerine inşa edilmiş herhangi bir kripto projesinin tam kontrolünü sağlar.

AVA Labs Inc., Sirer ile AVA ağının üzerine kurulmuş kurucu ortak Kevin Sekniqi arasındaki ortak girişimdir. Sekniqi ile yaptığı bir röportajda, geliştiricilerin, kullanıcıların ve girişimcilerin çok çeşitli kullanımlara ulaşmak için AVA blok zincirini nasıl manipüle edebileceğini kırdı.

Sekniqi, “AVA kullanıcı kontrolünün üç aşamasıdır” dedi. “İlk olarak, gerçek blockchain veya sanal makine olacak ağ katmanı, orta katman var ve sonra uygulama katmanı var.”

Sekerei, Ethereum'un benzer bir hiyerarşiye sahip olduğunu, ancak her katmanda özelleştirilebilme yeteneğinin yetersiz olduğunu söyledi. Bununla birlikte, birçok yönden, ikinci en büyük blockchain ağı, esnek kripto ağlarının kapısını açtı. AVA da aynı şekilde devam etmek istiyor.

Geliştiricilerin ağın her katmanını etkileşim ve özel ihtiyaçlarına uyarlamalarına izin vererek, AVA benzersiz özelleştirilebilirlik sunar. Bu ihtiyaçlar tedarik zinciri yönetimi, tokenize bonolar veya altın, para toplama ve aradaki her şey arasında değişebilir. Ayrıca, gelişmiş işlevler daha önce hiç görülmemiş uygulamaları ortaya çıkarabilir.

2019 yılında AVA Labs, kripto yatırımcıları Polychain, MetaStable ve Andreessen Horowitz'den 6 milyon dolar topladı. Ancak Sekniqi, milyon dolarlık rakamlar büyük görünse de projenin “sadece tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi artırdığını” söyledi.

Para şimdiye kadar iyi harcanmış gibi görünüyor.

Sekniqi, “Topladığımız fonlar bazı temel teknolojileri oluşturmak için kullanıldı. Ve ana ağ sadece bir kilometre taşı. 2020'de çok fazla faaliyetimiz var” diyor.

Şu anda birincil görev, geliştiricileri test ağı üzerinde deney yapmaya ikna etmektir.

Blockchain'deki en büyük geliştirici topluluğunu çekmek için ekip, Athereum adlı bir Ethereum Subnet kurdu. "Dostça bir fork", Metamask, Truffle, MyEtherWallet ve diğerleri gibi tüm zengin geliştirici araçlarını AVA içinde rahatça çalışabilmeleri için getiriyor.

Amaç, sıkı sıkıya bağlı bir topluluğu AVA’nın yüksek iş hacmine, düşük kesinliğine ve binlerce doğrulayıcının güvenliğine maruz bırakmaktır.

Sekniqi, “Hiçbir şekilde bir Ethereum rakibi olmaya çalışmıyoruz. Bunun yerine, Ethereum 2.0 için bir test ağı olmak istiyoruz” diyor.

Ekip ayrıca kod tabanını açtı, iletişimlerini büyüyen bir Discord kanalına aktardı ve AVA teknolojisi hakkında web seminerleri sunuyor. Sekniqi, “Küçük olmasına rağmen web seminerleri hızla doldu” dedi.

Geliştiricileri hata kodlarını taramaya ve yerel dApp'ları oluşturmaya ikna etmek için bir Geliştirici Hızlandırıcı Programı başlattılar.

AVA Labs sitesi, kodda bulunan hatalar için 50.000 dolara kadar ödül bildiriyor.

 Geleceğe gelince, Sekniqi kartlarda bir token teklifinin olduğunu, ancak bundan daha fazlasını açıklayamadığını söyledi. Okuyucular bu yılın ilerleyen saatlerinde bir ana ağın başlatılmasını bekleyebilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ