Yeni Bitcoin tokenı Avalanche'ta WBTC'yi geçti. BTC.b, Bitcoin'in merkezi bir köprü olmadan DeFi'da kullanılmasını sağlıyor.

Avalanche Ağında Sıcak Gelişme

Yeni Bitcoin tokenı Avalanche'ta WBTC'yi geçti. BTC.b, Bitcoin'in merkezi bir köprü olmadan DeFi'da kullanılmasını sağlıyor.

Avalanche Ağında Önemli Gelişme

Bitcoin benzeri en büyük tokenin yerinden edilebileceğine dair işaretler ortaya çıkıyor. BTC.b, Avalanche ağında uzun süredir yerleşik olan Wrapped Bitcoin'i geride bırakıyor.

Pazar günü, Avalanche'daki en büyük merkezi olmayan borsa olan Trader Joe, Avalanche, Arbitrum ve BNB dağıtımlarında yaklaşık 1 milyar dolar değerinde BTC.b alım satımını işlediğini tweetledi.

DexTools'a göre BTC.b hacmi, son 24 saatte Avalanche'ta WBTC'yi %12 oranında geride bıraktı.

Örneğin faiz kazanmak veya kredi teminatı olarak kullanmak için BTC'lerini diğer blok zincirlerinde kullanmak isteyen Bitcoin sahipleri, bu zincirlerdeki BTC varlıklarını temsil eden tokenlar verebilir. Bu BTC türevlerinin en büyüğü, 4,4 milyar dolarlık piyasa değeriyle WBTC'dir. WBTC, Bitcoin'i saklamak için merkezi üçüncü taraflara güvenir ve sınırlı sayıda kurum, tokeni daha sonra bireylere satmak için düzenleyebilir.

Wrapped Bitcoin’den sonra piyasada olan BTC.b, Core uzantısı kullanılarak Bitcoin'i Avalanche'a köprülüyor. Ayrıca LayerZero kullanarak da diğer blok zincirlerine köprüleyerek verilebilir.

Trader Joe, "Uzun bir süre boyunca, Bitcoin'i DeFi'de kullanmanın birincil yolu, WBTC gibi merkezi köprülere güvenmekti" dedi.

BTC.b’nin Artan Popülaritesi

BTC.b'nin artan popülaritesi, zincirler arası DeFi'nin çoğunun temelini oluşturan merkezi köprülere merkezi olmayan ve güvene dayalı olmayan alternatiflere yönelik iştahı vurguluyor. Chainalysis'e göre, merkezi köprüler son yıllarda bilgisayar korsanları için cazip bal küpleri sunduğunu kanıtladı ve geçen yıl kripto açıklarından kaynaklanan toplam kayıpların 2 milyar dolarını veya üçte ikisini oluşturdu.

Hızlı Yükseliş

LayerZero, Mart 2022'de kullanıma sunulduğundan bu yana 6 milyar dolardan fazla değerde köprü işlemi gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl zincirler arası birlikte çalışabilirlik üzerinde çalışan lider bir ekip olarak hızla öne çıktı. Ancak, kümülatif hacminin üçte ikisi altı yıl boyunca işlendi.

Bununla birlikte, LayerZero'nun bahsi geçen güvensizliği, bir araştırmacının protokol tasarımının projenin Oracles ve Relayers'ı arasındaki kötü niyetli anlaşmayı kolaylaştırabileceğini işaret ettiği Ocak ayında incelemeye alındı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ