Hızla genişleyen bir DeFi ekosistemi ve Ethereum ağına düşük maliyetli yeni bir köprü, AVAX fiyatının Ağustos ayında %200 artmasının sadece birkaç nedeni.

Hızla genişleyen bir DeFi ekosistemi ve Ethereum ağına düşük maliyetli yeni bir köprü, AVAX fiyatının Ağustos ayında %200 artmasının sadece birkaç nedeni.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi birinci katman blok zincir ağları, kripto para birimi ekosisteminin temelini oluşturur ve merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemez tokenler (NFT) gibi yeni endüstrilerin yaratılmasına izin veren akıllı sözleşme işlevselliğini sağlar.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Avalanche (AVAX), baskın akıllı sözleşme platformu (Ethereum) rakiplerinden daha yüksek işlem maliyetleri ve daha yavaş işlem süreleriyle mücadele etmeye devam ederken, fiyat ve benimsenmede son zamanlarda önemli bir artış gören nispeten yeni bir katman çözümüdür.

3 Ağustos'ta 12.24 $'a düştükten sonra, AVAX'ın fiyatının 20 Ağustos'ta %205 artışla birkaç haftanın en yüksek seviyesi olan 37.42 $'a yükseldiği görülüyor.

AVAX'in önemli fiyat artışının üç nedeni, hızla genişleyen DeFi ekosistemi, Ethereum'a Avalanche köprüsünün piyasaya sürülmesi ve protokolün dinamik ücretler ve bir token yakma mekanizması sunan benzersiz tokenomik tasarımıdır.

Avalanche Rush, DeFi ekosistemini genişletiyor

Avalanche protokolü için gerçekleşecek en büyük gelişmelerden biri, büyüyen DeFi ekosistemine daha fazla uygulama ve varlık getirmek için tasarlanan Aave ve Curve ile birlikte başlatılan 180 milyon dolarlık bir likidite madenciliği teşvik programı olan Avalanche Rush'ın 18 Ağustos'ta duyurulmasıydı. 


Rush programının 1. Aşaması yakın gelecekte başlayacak ve AVAX'ın Aave ve Curve kullanıcıları için 3 aylık bir süre boyunca likidite madenciliği teşvikleri olarak kullanılmasına izin verecek.

2. aşama için planlanan ek tahsislerle teşvik programını finanse etmek için Avalanche Foundation tarafından toplam 27 milyon dolar değerinde AVAX ayrıldı.

Program, Avalanche Foundation'ın ağ üzerinde DeFi'yi ölçeklendirme ve "daha erişilebilir, merkezi olmayan ve uygun maliyetli bir ekosistem oluşturmaya" yardımcı olma taahhüdünü göstermek için tasarlandı.

Avalance ağındaki DeFi'nin büyümesinin kanıtı, yakın zamanda 300 milyon dolarlık bir TVL'yi aşan Pangolin ve Benqi Finance gibi ağdaki protokollerde artan kilitli toplam değerde (TVL) bulunabilir.

Ethereum köprüsü varlık geçişini kolaylaştırıyor

Son birkaç hafta içinde Avalance ekosisteminde görülen yükseliş büyümesinin ikinci bir nedeni, 29 Temmuz'da Avalanche Bridge'in (AB) piyasaya sürülmesidir. Bu "yeni nesil zincirler arası köprüleme teknolojisi", Avalanche ve Ethereum ağları arasında varlıkların transferini sağlar.

Avalanche Bridge (AB) sadece 3 hafta önce başlatıldı.

Bugün AB, Ethereum'a ve Ethereum'dan 100 milyon doların üzerinde token transfer etti.


Yukarıdaki tweet'te gösterildiği gibi, AB'nin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen üç hafta içinde, sahipleri işlemlerini yürütmek için daha düşük ücretli ortamlar ararken, iki ağ arasında 100 milyon dolardan fazla token değeri transfer etti.

AB'nin önceki Avalanche-Ethereum Köprüsü'nden (AEB) beş kat daha ucuz olduğu tahmin ediliyor ve "bugüne kadar başlatılan herhangi bir çapraz blok zinciri köprüsünden daha iyi bir kullanıcı deneyimi" sunduğu iddia ediliyor.

Ethereum yakın gelecekte yüksek işlem maliyetleriyle başa çıkamazsa, DeFi ekosistemleri boyut ve değer olarak büyüdükçe varlıkların ve likiditenin Avalanche gibi zincirlere taşınmaya devam etmesi için iyi bir şans var.

Tokenomik Yapı

Avalanche ağına artan ilginin üçüncü nedeni, protokolün zaman içinde dolaşımdaki arzı azaltmaya yardımcı olan bir işlem ücreti yakma mekanizması içeren benzersiz tokenomik yapısıdır.


Yukarıdaki tweet'te belirtildiği gibi, 720 milyon AVAX'lik sabit sınırlı arzın zamanla azalması garanti edildiğinden, Avalanche'daki tüm ücretler topluluktaki herkesin yararına yakılır. Bu, dolaşımdaki kalan token’ların değerini artırmaya yardımcı olabilir.

Yazım sırasında 163.000'den fazla AVAX yakıldı, bu rakam ağda daha fazla kullanıcı işlem yaptıkça daha hızlı artan bir rakam.

Ağın ücret mekanizması da 24 Ağustos'ta C-Chain dinamik ücretlerini sunacak olan üçüncü aşamaya yükseltilecek.


Yeni entegrasyon, zamana dayalı, değişen pencere ücreti hesaplamasının, 75-225 nAVAX'lik bir sınırlı ücret aralığının ve 8 milyon gazlık bir blok gaz sınırının eklenmesine izin verecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ