Ethereum katili olarak lanse edilen AVAX hakkında merak edilenleri cevapladık.

Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche (AVAX) Nedir?

2020 Eylül ayında gerekli tüm testlerini tamamladıktan sonra karşımıza çıkan AVAX, kripto para borsalarında da yerini almasıyla merak edilen bir konu oldu. Diğer kripto paralar ile benzer ve farklı özelliklere sahip olan AVAX’ı gelin Avalanche (AVAX) Nedir? Yazımız ile kısaca tanıyalım.

AVAX, Avalanche ağını güvence altına almak, eşler arası transferler yapmak, işlem ücretleri ödemek ve platformda yeni blok zincir ağları oluşturmak adına Avalanche tarafından ortaya çıkarılmış yerel bir tokendir.

Başında Türk bir geliştirici olan Dr. Emin Gün SİRER’in yer aldığı Avalanche, 1 saniyenin altında işlem doğrulama yeteneğine sahip olan ilk akıllı sözleşme platformudur. Ayrıca bu platform bütün Ethereum araçlarını da desteklemektedir. Açık kaynağa sahip olan bu platform ayrıca hızlı işlem ve güvenilir olmasından dolayı popüler olarak kullanılmaktadır.

Avalanche (AVAX) Çalışma Sistemi

Avalanche ağı sistemde var olan coinleri birer hisse haline getiren staking ve kullanıcıların ödüllendirildiği Proof of Stake algoritmasını kullanan bir platformdur. Avalanche düşük enerji maliyetine sahip olan ekoloji dostu bir platform olmasının yanında kripto dünyasında adından çokça söz ettiren %51 saldırılarına karşı da oldukça güvenlidir.

Avalanche sisteminin alt yapısında, konsensüs ve sanal makineler, blok zincirler ve alt ağlar bulunmaktadır. Sistemdeki her şey bir alt ağ olarak tasarlanmanın yanında her zincir de alt bir ağın parçası olarak çalışmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Alt ağlar üzerinde ise doğrulayıcılar işlem yapmakta ve yeni bloklar oluşturmaktadır.  

Avalanche blok zincirinde Platform Zinciri, Değişim Zinciri ve Sözleşme Zinciri adı verilen üç çeşit sistem bulunmaktadır.

Platform zincirde yer alan doğrulayıcılara yol gösteren ve yeni alt ağlar oluşturur. Değişim sistemin içerisinde yer alan varlıkların birbirleri ile işlemleri gerçekleştirir. Sözleşme ise Ethereum ile uyumlu olan akıllı sözleşmenin yer aldığı bölümdür.

Avalanche sistemi çığır açan bir teknolojiye sahip olmanın yanında öncü bir ekip tarafından piyasaya sürülmüştür. Ayrıca sistem güçlü bir ekosisteme sahip olmanın yanında eşitlikçi ve adil bir yapıya sahip olduğunu da kaynaklarında belirtiyor.

AVAX Fiyatı Ne Kadar?

Toplam 720 milyon olarak sınırlandırılan AVAX’ın ana ağda sadece yarısı olan 360 milyonu bulunabilir. Piyasaya çıktığı günden bu yana popülerliğini koruyan AVAX, toplam işlem hacmi ile de ilk 100 arasında yer almayı başarmıştır.

Bu yazımız hazırlanırken anlık olarak 1 AVAX = 97 Türk Lirası değerinde piyasalarda işlem görmektedir. Güncel AVAX fiyatı için sayfamızı takip edin.

AVAX Nasıl Alınır?

Küresel kripto para borsaların listelenen AVAX’ı bu borsalara üye olarak kolay bir şekilde alıp-satabilirsiniz. Bu borsalara üye olduktan sonra hesabınıza kripto para alıp satabilmek için öncelikle para yüklemeniz gerekiyor. Para yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra AVAX’ı kolayca alıp satabilir ya da mevcut kripto paralarınız ile takas ederek de sahip olabilirsiniz.

Kripto para piyasalarında alım-satım yapmadan önce detaylı araştırmalar ve analizler yaparak bu işlemleri gerçekleştirmenizi öneririz.

AVAX Coin Hangi Ülkenin?

AVAX'ın projesinin başındaki isim bir Türk. Prof. Dr. Emin Gün Sirer'in başında olduğu AVAX'ın belirli bir ülkeye ait olduğunu söylemek güç. Çünkü çoğu kripto para ve blockchain projesi global olarak geliştirilmekte. Başındaki ismin Türk olması ise, Türkiye'de ilgi çekmeyi başardı desek yanlış olmaz.

AVAX Staking Nedir?

AVAX, klasik grafik kartı ve madencilik sisteminden farklı olarak üretilen ve Proof of Stake alt yapısını kullanan bir alt yapıya sahiptir. Madencilik sistemine alternatif olarak oluşturulan bu yöntem ile de matematiksel işlemleri sahip olduğunuz kripto para birimine göre yapabilirsiniz. 

Avalanche sahip olduğu stake süreci ile diğer blok zincir yapılarından ayrılmaktadır. Avalanche ve diğer alt ağlarda blok üreticisi olabilmek için 2.000 AVAX gerekir. 

Ayrıca sistem geliştikçe staking ödülleri de değişmekte ve ilk yıl olarak bu rakam %7 ile %12 arasında değişmektedir.

Sizler de Avalanche (AVAX) Nedir? Adlı yazımızla ilgili merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ