Avalanche blok zincirinin önde gelen geliştiricisi olan Ava Labs Inc., tartışmalara aşina olan kişilere göre yeni bir fon sağlama sürecinde. Yeni değerlemesi, onu dünyanın en değerli kripto para birimi girişimlerinden biri yapacaktır.

 Avalanche blok zincirinin önde gelen geliştiricisi olan Ava Labs Inc., tartışmalara aşina olan kişilere göre yeni bir fon sağlama sürecinde. Yeni değerlemesi, onu dünyanın en değerli kripto para birimi girişimlerinden biri yapacaktır.

Cornell Üniversitesi'nden Profesör Emin Gan Sirer tarafından kurulan ve yönetilen Ava Labs Inc., konuyla ilgili bilginlere göre 5,25 milyar dolar değerlemeyle 350 milyon dolar topluyor. Bu bilgiler, kamuya açıklanmadığından anonim olarak iletilmiştir.

Avalanche, ticaret ve borç vermeden oyun oynamaya kadar çeşitli uygulamalar için yüksek hızlar ve düşük işlem ücretleri sunarak Ethereum ve Solana gibilerle rekabet etmeye çalışıyor. Mart ayında Barselona'daki Çığ Zirvesi'nin ardından kullanıcılar ve geliştiriciler arasında popülerlik kazanıyor.

Takipçi DappRadar'a göre Avalanche, çoğu merkezi olmayan finans veya oyunlarla ilgili yaklaşık 250 aktif uygulamaya sahip. CoinMarketCap.com'a göre, ilgili AVAX tokeninin piyasa değeri 21,5 milyar dolar ve fiyatı geçen ay yaklaşık yüzde 19 arttı.

Ava Labs, kripto para piyasaları oynak kalmaya devam ederken ve Bitcoin, Fed'in sıkılaşması, enflasyon ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile ilgili endişeler arasında Kasım ayındaki rekor seviyesinden önemli ölçüde düşerken bile para topluyor. Geçen yıl, Polychain Capital ve Three Arrows Capital, halka açık blok zinciri ekosisteminde 230 milyon dolarlık bir tura öncülük etti.

Çığ Vakfı'na fayda sağlayan token satışları yoluyla çığ. 2020'de Ava Labs, Bitmain, Galaxy Digital ve diğerleri tarafından yürütülen özel token satışları yoluyla proje için 12 milyon dolar topladı.

2018'de kurulan Ava Labs, 2019'da Andreessen Horowitz ve Polychain gibi yatırımcılardan 6 milyon dolarlık bir yatırım aldı. PitchBook'a göre şirketin 170 çalışanı var. Ava Labs temsilcileri yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Çığ Hakkında

Avalanche, merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmak ve genel ve özel blok zincirleri tek, ölçeklenebilir bir ekosistemde dağıtmak için açık kaynaklı bir platformdur. Avalanche, bir Birincil Ağdan ve sınırsız sayıda Alt Ağdan oluşur.

Birincil Ağ, sırayla, üç blok zinciri içerir:

Platform Zinciri (P-Chain) meta verileri depolar, doğrulayıcıları koordine etmekten sorumludur ve alt ağları izler;

Sözleşme Zinciri (C-Chain), Ethereum uyumlu akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin verir;

Exchange Chain (X-Chain), alt ağlar arasında veri alışverişi yapmak ve değiştirilebilir tokenler ve NFT'ler oluşturmak için araçlar sağlar.

Çığ alt ağları, Ethereum ve Polkadot'taki parachainler için L2 çözümlerine benzer, ancak tamamen izole edilmiş blok zinciri durumlarına sahiptir.

Herhangi bir Avalanche kullanıcısı bir alt ağ oluşturabilir. Bunun için 0,01 AVAX ücret ödenmesi gerekmektedir. Tüm Avalanche düğümleri, mutlaka ana ağdaki ve isteğe bağlı olarak diğer alt ağlardaki işlemleri doğrulamalıdır.

Alt ağların yaratıcıları farklı parametreler içerebilir .Birden fazla blok zinciri çalıştırabilir ve zorunlu KYC/AML geçişi gibi kendi doğrulayıcı gereksinimlerini belirleyebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ