Avrupa Birliği’nden Kripto Para Siber Suçlarına Karşı Sert Tepki!

Avrupa Komisyonu kripto döviz suçları da dahil, siber saldırılara karşı ciddi yasalar kabul edeceğini açıkladı. Komisyon bu açıklamanı AB başkanı Jean Claude Juncker'in giderek artan siber saldırılara karşı güvenliğin sıkılaştırılması ile ilgili konuşmasından bir hafta sonra yaptı. Başkan, konuşmasında şiddetlenen tehditlerle mücadele için Pan-Avrupa Siber Güvenlik ajansı kurmayı planladıklarını belirtdi.

Komisyon son 3 yılda siber suç ve saldırılarının %300 oranında yükseldiğini ve 2013-2019 yılları aralığında ekonomik etkisinin 5 kat artacağını hesaplamıştır. Açıklama zamanı önüne geçilmezse, siber dolandırıcılığın tüm para transferi ve diğer işlemleri kapsayacağı söylenilir; “Önerilen yönerge tüm ödeme, transfer, kripto para üzerinden yapılan işlemleri kapsayarak, kullanıcıların haklarını korumak adına yasaları güçlendirecektir. Aynı zamanda yasa, ceza kuralları düzeyini ve üye ülkelerin suçlarda yargı yetkisini düzenleyecektir.”

Uygulamaların güçlenmesi İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu-FİNMA’nın (mali durum izleme sorumlusu) E-Coin’in faliyetini durdurması ile başladı. E-Coin 4 milyon dolar hacminde yatırımcıları dolandırmıştır. FİNMA araştırmaları sonucu daha 3 şüpheli kripto para şirketini sorguladığını ve 11 proje yürütdüğünü medyaya açıkladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da kripto para siber suçlarına karşı işlemler başlatmıştır. SEC’in birçok yöneticilerinin sözlerine göre, İCO’lar bu konuda yatırımcıların güvenliyini korumaya yönelik olmalıdırlar. SEC Protostar’a İCO’u iptal etmesi için baskı yapmış, birkaç halka açık bitcoin ticareti yapan şirketi de geçici olarak askıya almıştır.


Kaynak;
https://www.cryptocoinsnews.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ