AB makamları, herhangi bir global stablecoine izin vermeden önce tüm risk ve zorlukların ele alınması gerektiğini söylüyor.

Avrupa Birliğinden Stablecoin Açıklaması Geldi: Türm Risk ve Zorlukları Ele Alınmalı

Avrupa Birliği yetkilileri, özel dijital para birimleriyle ilgili tüm risklere izin vermeden önce konunun masaya yatırılması gerektiğini ifade ediyor. AB bakanları, stablecoinlerin ucuz ve hızlı ödemeler sağlamada faydalı olabileceğine inanıyor, ancak daha fazla risk ve zorlukları var.

Avrupa Birliği bakanları kıtada stablecoinlere izin verme konusunda sağlam bir duruş sergilemiş durumdalar. Bakanlar, düzenleyici ve gözetim zorlukları ve riskleri tespit edilip ele alınana kadar hiçbir küresel stablecoine izin verilemeyeceğini vurguluyor.

Avrupa Komisyonu Yeni Düzenlemeler Üzerinde Çalışıyor

AB finans komisyonu üyesi Valdis Dombrovskis, Avrupa Komisyonunun halihazırda kripto para birimleri ve küresel stablecoinler konusunda yeni düzenlemeler üzerinde çalıştığını açıkladı. Konsey ve Komisyon tarafından yapılan ortak açıklamada, stablecoinlerin ucuz ve hızlı ödemelerin sağlanmasında etkili olabileceğini itiraf ediyor. Bakanlar ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para birimi ile yaptığı çalışmaları takdir ettiler. Avrupa Merkezindeki ödemeler çok pahalı kalırsa, ECB kamu dijital para biriminin gerekli olabileceği görüşünde.

Fransa Merkez Bankası CBDC'yi test edeceğini duyurdu.

Daha önce, Fransa merkez bankası, 2020 yılının sonlarına doğru merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimini test edeceklerini açıkladı. Merkez bankası başkanı, ülkenin dijital para biriminin yenilikçiliğine katkıda bulunmaya istekli olduğunu söyledi. Bankanın yeni teknolojiyi ciddi ve metodik olarak denemesi gerektiğini belirtti. Ancak, pilot proje perakende ödemelerini içermeyecek.

Tüm dünyadaki merkez bankaları, merkezi olmayan kripto para birimleri konusunda olumsuz bir tutum sergilerken, Avrupa merkezi ulusal para birimi çıkarmayı araştırıyor ve ciddi ciddi düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ