FED’in Mart ayında faiz artışına kesin gözüyle bakılırken Avrupa Merkez Bankası’ndan da faiz artışı sinyalleri gelmeye başladı bile.

FED’in Mart ayında faiz artışına kesin gözüyle bakılırken Avrupa Merkez Bankası’ndan da faiz artışı sinyalleri gelmeye başladı bile. Bu bağlamda Avrupa’da para politikasında faiz artışına yönelik düşüncelerin yayıldığı görülüyor.

Avrupa Merkez Bankası 2022 yılına yönelik iyimser enflasyon tahminini bir kenara bırakacak gibi duruyor. Bu inanç kaybedilmiş durumda. Böyle bir durumun sonucu olarak da faiz artırmaya meyilli yetkili sayısının her geçen gün arttığı görülüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın Başekonomisti olan Philip Lane, banka tarafından yapılan tahminlere güçlü bir şekilde sahip çıkıyor. Diğer taraftan değişen ve belirsiz hale gelen ortamlara yönelik olarak temkinli bir duruşun görülebileceğini vurguluyor.

Bankanın Euro Bölgesi’ne yönelik 2022 yılı enflasyon tahmininin yüzde 3,5  , 2023 yılı için ise yüzde 1,7 olarak açıklanması bekleniyor. Ancak bu rakamların değişebileceği vurgulanıyor.

Avrupa’nın bir faiz artışına gitmesinin bu yılın ancak dördüncü çeyreğinde olabileceği ifade edilirken gerçekleştirilecek olan her türlü değişikliğin kademeli olacağı vurgulanıyor.

Bitcoin’e gelince faiz artışları neticesinde BTC’nin fiyatının bir miktar etkileneceği vurgulanıyor. Ancak düşüşlerin sınırlı olacağı zira zaten piyasanın bu faiz artışlarını da fiyatladığı da yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ