Uluslararası para transferi şirketi TransferGo, Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı dönemi boyunca Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan para transferlerindeki artışı açıkladı.

Avrupa’dan Türkiye’ye Para Transferinin Artışındaki Faktörler

Uluslararası para transferi şirketi TransferGo, Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı dönemi boyunca Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan para transferlerindeki artışı açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, geçen seneki Ramazan dönemine göre hem para transferi sayısı, hem de transfer hacmi 3 kat arttı. Yine 2020 yılı içinde bir karşılaştırma yapıldığında da, Ramazan öncesi döneme göre, para transferi akışının Ramazan döneminde 2 kat arttığı gözlemlendi.

TransferGo’nun Türkiye Büyümeden Sorumlu Ülke Müdürü Senem Ergüvenoğlu, “Ramazan dönemi genelde yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye'deki yakınlarına ve ihtiyaç sahiplerine sıkça para transferi yaptıkları bir dönem olarak geçer. Bu sene de öyle oldu ama geçen senelerden farklı olarak, bu sene online para transferine ihtiyaç her zamankinden de fazlaydı. Öngördüğümüz üzere, hem Covid-19 pandemi sürecinin hem de finans sektöründeki nakitsiz yaşam ve dijitale yönelme trendinin para transferlerini etkilediğini gördük. TransferGo olarak, bu özel koşulları olan, sağlığın her şeyden önemli hale geldiği dönemde, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimizin evlerinden çıkmadan güvenilir, hızlı ve ucuz bir şekilde Türkiye’deki yakınlarına para göndermelerini sağladığımız için çok mutluyuz.” dedi.

Açıklanan rakamlara göre, Almanya, Türkiye’ye para gönderen Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada olmayı Ramazan döneminde de sürdürdü. Bu seneki Ramazan döneminde dikkat çekici gelişme ise, özellikle Fransa’dan gelen para transferlerindeki artış oldu. Fransa’dan yapılan para transferleri işlem adeti, geçen seneki Ramazan dönemine göre 5 kat arttı. Bu büyük artış, Fransa’yı Almanya’dan sonra Türkiye’ye en çok para transferi yapan ikinci ülke durumuna getirdi. Almanya ve Fransa’yı Hollanda ve İngiltere takip etti.

Türkiye’ye yapılan para transferlerinin çeşitlerine baktığımızda, ilk sırada akrabalara gönderilen yardımları görüyoruz. İkinci sırada ihtiyaç sahiplerine yapılan fitre zekat işlemleri geliyor. Üçüncü sırayı ise Türkiye’deki aidat, taksit ve diğer ödemeler alıyor.

 Bu arada evde kalma döneminde para transferine dair gözlemlenen diğer bir durum da yeni müşterilerin özellikle arkadaşlarından duyarak bu çözümü kullanmaya başlamaları oldu. Avrupa’daki Türkler, evde kalma dönemlerinde, TransferGo gibi yeni nesil dijital çözümlerle özellikle arkadaşlarından duyarak tanışıyor. TransferGo’nun “Arkadaş Öner” programıyla gelen yeni müşteri sayısı geçen seneye göre 7 kat, dağıtılan toplam ödül tutarı ise 10 kat arttı. Bu programda, yeni müşteriler başkasının koduyla gelerek kişi başı 12 euro kazanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ