Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Avrupa vatandaşlarının çoğunluğunun Avrupa Birliği'ne (AB) etkili kripto düzenleme önerileri bulma konusunda güvenmediğini ortaya koydu.

Avrupa Düzenleyici Netliğe Kavuşmak İsterken Bu Gelişme Çok Çarpıcı Hale Geldi

Redfield & Wilton Strategies tarafından yürütülen anket, bu vatandaşların yerel kanun tekliflerine daha fazla güvendiğini gösteriyor. Kripto para birimlerine farklı yaklaşımlar nedeniyle, üye ülkeler şimdiye kadar yerel yaklaşımlar benimsediler. AB'nin yakın gelecekte blok için daha birleşik kurallar getirmesi muhtemeldir.

Anket, 12 eyalette 31.000'den fazla katılımcıyla gerçekleştirildi. Yunanistan'da yaklaşık yüzde 51, İtalya yüzde 47, Estonya yüzde 46, Hollanda yüzde 41, Almanya yüzde 40, Letonya yüzde 39 ve Fransa'da yüzde 37 yerel düzeyde geliştirilen yasaları tercih etti.

Bununla birlikte, vatandaşların çoğunluğunun kripto para birimleri hakkında çok az şey bildiği de ortaya çıktı. Vatandaşların kripto paralara sahip olmamalarının ana nedeni olarak gösterdiği bu bilgi eksikliğidir.

Bir başka şaşırtıcı açıklama da, vatandaşların çoğunluğunun yakın zamanda önerilen dijital Euro yerine yerel bir kripto para biriminin basılmasını tercih etmesiydi. Bu, bölgedeki birçok kişinin ekonomik mücadelelerinin Avrupa düzeyinde alınan kötü kararlardan kaynaklandığına inandığını gösteriyor.

Avrupa, düzenlemelerin hangi düzeyde yapılacağı konusunda henüz kararsızken, diğer ülkeler süreci hızlandırıyor. Bu daha çok Güney Amerika'da. Küba, Venezuela ve Brezilya şu anda kripto düzenlemesi üzerinde çalışan ülkelerden bazıları.

WEF: Yasaklamayla ilgili kripto düzenlemesi

Son birkaç ay içinde kripto paranın benimsenmesindeki meteorik artış nedeniyle, artan bir düzenleme çağrısı yapıldı. Bu, birkaç yıl önce tanık olunan yasaklama anlatısından dikkate değer bir değişim. Daha yakın zamanlarda, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), yasaklamak yerine 'etkili' kripto düzenlemesi çağrısında bulundu. WEF, hükümetlerin sektöre hakim olması için uluslararası koordinasyon çağrısında bulunuyor. İlginç bir şekilde ajans, kripto para birimlerinin yasaklanmasının benimsenmeyi engellemesinin olası olmadığını kabul etti.

Analistler, uzun süredir endüstride net bir düzenleme çağrısında bulunuyorlar. Bunun endüstrinin büyümesini teşvik etmesi muhtemeldir. Öte yandan, düzenleme eksikliği ve hatta bir yasağın gelişmeyi engellemesi ve hatta piyasa faaliyetini yönlendirmede sınırlı bir yeteneğe yol açması muhtemeldir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ