Ocak ayında hatırlanacağı üzere FED faiz artışına gitmemişti.

Ocak ayında hatırlanacağı üzere FED faiz artışına gitmemişti. Mart ayında bir faiz artışının yapılabileceğine vurgu yapılmıştı. Bu duyuruyu takiben Avrupa Merkez Bankası da faiz kararını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası tıpkı FED gibi faizi değiştirmedi ve sabit tuttu.

Burada Avrupa Merkez Bankası’ndan farklı bir yaklaşımın geldiğini görüyoruz. Sürpriz hamle olarak nitelendirebileceğimiz bu hamle için Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde bu defa faiz artırımı olasılığını gündeme taşıdı.

Lagarde’nin söylem değişikliği Avrupa’nın FED’i takip edeceğinin bir göstergesi. Diğer taraftan eksi faiz politikasının artık terk edileceği de tahmin ediliyor.

Şahin söylemler ve faiz artışına yönelik olarak vurgulu cümleler ister istemez piyasaları olumsuz etkiliyor. Bitcoin’de Ocak ayında meydana gelen düşüşün arkasında da bu söylemlerin olduğu ifade  ediliyor.

Diğer taraftan Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğin de faiz yaklaşımına etki edebileceği belirtiliyor. Bu arada İngiltere Merkez Bankası 0,25 puanlık faiz artırımı ile faizi 0,50 seviyesine taşıdı. Avrupa Merkez Bankası 2022 yılının sonuna kadar varlık alımlarını durdurmayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ