Avrupa Komisyonu Finans Başkanı Mairead McGuinness, 2023'te dijital bir Euro için bir faturanın resmi olarak teklif edileceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Finans Başkanı Mairead McGuinness, 2023'te dijital bir Euro için bir faturanın resmi olarak teklif edileceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu, 2023'te bir dijital Euro için bir yasa tasarısının teklif edileceğini duyurdu. Politico tarafından bildirildiği üzere, AK Finans Başkanı Mairead McGuinness, Çarşamba günü düzenlenen bir Fintech konferansında AB'nin dijital Euro mevzuatını resmi olarak değerlendirmesini resmen açıkladı. Mali Hizmetlerden Sorumlu Başkan, "Hedefimiz 2023'ün başlarında mevzuatı masaya yatırmak" dedi.

ECB Halihazırda Dijital Bir Euro İçin Tasarımlar ve Sistemler Deniyor

Avrupa Merkez Bankası, 2023'ün sonlarında bir prototipi olması beklenen bir dijital Euro için tasarımlar ve sistemler üzerinde şimdiden denemeler yapıyor. Dijital bir Euro uygulanacaksa, Euro bölgesi valilerinden onay mührü gerektirecek. Yeşil ışık yakarlarsa, dijital Euro 2025 yılına kadar ihraç edilmeye hazır olabilir. Dijital Euro, bir Merkez Bankası Dijital Para birimidir (CBDC) .Dünya çapındaki merkez bankalarının çok ciddi bir şekilde araştırdığı bir finansal araçtır.

"Biz Bu Talebi Karşılayamazsak, O Zaman Başkaları Yapacak"

CBDC'lere artan ilgi, kripto para birimlerinin artan popülaritesinin sonunda yerel para birimlerini baltalayacağına dair artan endişelerden kaynaklandı. ECB İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta Kasım ayı ortasında dijital Euro uygulaması için bastırarak, "Biz bu talebi karşılayamazsak, o zaman diğerleri bunu yapacak" dedi. Geçen yıl bildirildiği üzere ECB, dijital para birimleri hakkında araştırma yaptı ve bir rapor yayınladı. Dijital bir Euro ‘nun faiz oranlarını düşürmeye, işlem süreçlerini hızlandırmaya ve nakit kullanımını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. CBDC'lere olan ilgi, Kenya'nın Merkez Bankasının son zamanlarda dijital bir şilin etrafında kamu girdisi aramasıyla yükselirken, Hindistan bu ayın başlarında dijital bir rupi açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ