Avrupa Komisyonu bu yıl AB'de "sağlam" bir kripto varlık piyasası geliştirmek için yeni kurallar sunacak. Yönetmelikler Lİbra gibi kripto para birimleriyle ilgilenecek.

Avrupa Komisyonu Libra Gibi Kripto Para Birimleri İçin Katı Düzenlemeler Sunacak

Avrupa Komisyonu bu yıl AB'de "sağlam" bir kripto varlık piyasası geliştirmek için yeni kurallar sunacak. Yönetmelikler Lİbra gibi kripto para birimleriyle ilgilenecek.

Avrupa Finansal hizmetler komiseri Valdis Dombrovskis, yasal kesinlik eksikliğinin çoğu zaman AB'de sağlam bir kripto varlık piyasası geliştirmenin önündeki başlıca engel olduğunu belirtti.

Yerel haberlere göre, bu düzenleme boşluğunu gidermek için Avrupa Komisyonu, gelişmekte olan bir sektörün yenilikçiliğini engellemeden müşterileri korumak için kural ihtiyacını dengelemeye çalışmak üzere sonbaharın başlarında mevzuat ortaya koyacak.

Libra gibi kripto para birimleri kıtada faaliyet gösterecek düzenlemelere uymak zorunda kalacak.

Finansal hizmetler komiseri Dombrovskis, Komisyon'un “ancak iyi çerçeveli ve yakın gözetim altında” deneyler için bazı düzenleyici esnekliğe sahip bir pilot çerçeve olan bir “sanal alan” oluşturacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu, halihazırda AB yasalarının kapsamına girmeyen kripto varlık pazarları için belirli bir rejim ve pasaport sistemi oluşturacak.

Dombrovskis, yeni düzenlemeler uyarınca Libra gibi kripto para birimlerinin finansal istikrar ve para politikası açısından zorlukları artırdıkça yoğun bir şekilde izleneceği konusunda uyardı.

 Şu anda, Avrupa ülkeleri kripto düzenlemeleriyle ilgili FATF yönergelerini kabul etmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ