Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro projesiyle ilgili olarak bankaya konsey verecek bir kuruluş olan Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu'nu atadı.

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro projesiyle ilgili olarak bankaya konsey verecek bir kuruluş olan Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu'nu atadı.

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu'nun atandığını duyurdu. Bu organizasyon, bir Merkez Bankası dijital para biriminin teklifine nasıl değer katabilecekleri konusunda bankaya konsey verecek. ECB, tarafları Haziran ayında gruba katılma konusundaki ilgilerini ifade etmeye çağırdı ve banka, en deneyimli başvuru sahiplerini filtreleyerek seçti. ECB, başvuran kişilerden 30 üst düzey iş profesyonelini seçti.

Seçilenler Arasında Avrupa'da Bilinen Bankacılık ve Ekonomik Kurumların Üyeleri Yer Alıyor

Seçilenler arasında Société Générale, Nordea, Intesa Sanpaolo, Swedbank, La Banque Postale ve Deutsche Bank gibi Avrupa'da bilinen bankacılık ve ekonomik kurumların üyeleri bulunmaktadır. Dijital Euronun tasarım aşamalarında yer aldığını açıklayan Nexi Group'tan Roberto Catanzaro da konseyin bir parçası. Grup, önümüzdeki aydan itibaren en az üç ayda bir toplantılara ev sahipliği yapacak.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, “Özel sektörden birçok yüksek kaliteli uzmanın Dijital Euro projesine katkıda bulunmaya istekli olmasından memnuniyet duyuyorum. Uzmanlıkları, soruşturma aşamasında potansiyel kullanıcıların ve distribütörlerin Dijital Euro hakkındaki görüşlerinin entegrasyonunu kolaylaştıracak.”

30 Üyeli Danışma Grubu, ECB'ye Dijital Euro Konusunda Tavsiyelerde Bulunacak

Açıklamaya göre, danışma grubunun 30 üyesi, teklif ve Euro bölgesindeki farklı sektörlerin ihtiyaçlarını daha iyi çözmek için nasıl değiştirilebileceği konusunda ECB'ye tavsiyede bulunacak. Bu grup toplantıları sonucunda belirlenen sorunlar, perakende ödemeleri tartışan kurumsal bir forum olan Euro Perakende Ödemeler Kurulu'na taşınacağından, ödemeler alanı da özel olarak ele alınacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ