Avrupa Merkez Bankası, teknolojinin tanıtılmasına yönelik büyük bir adımda bir kamuoyu istişaresi düzenlerken, Euro'nun dijital versiyonunu denemeye başlayacak.

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro’yu Başlatmaya Hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası, teknolojinin tanıtılmasına yönelik büyük bir adımda bir kamuoyu istişaresi düzenlerken, Euro'nun dijital versiyonunu denemeye başlayacak.

Bloomberg raporuna göre, Avrupa Merkez Bankası, teknolojiyi tanıtmak için büyük bir adım olan halka açık bir istişare düzenlerken Euro'nun dijital versiyonunu denemeye başlayacak.

ECB dijital para biriminin yararları ve dezavantajları üzerine bir çalışma yayınlarken Başkan Christine Lagarde, "Bizim rolümüz paraya güveni sağlamaktır" dedi. Bu, avronun dijital çağa uygun olduğundan emin olmak anlamına geliyor.

İhtiyaç olursa dijital bir euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız ”dedi.

ECB, 2021'in ortalarına doğru dijital bir euro'ya karar vereceğini söyledi.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

ECB'ye göre, istişare 12 Ekim'de başlayacak ve deney paralel olarak yürütülecek.

ECB, 2021'in ortalarına doğru bir "araştırma aşaması" ile başlayacak bir dijital euro projesi başlatıp başlatmayacağına karar vereceğini söyledi.

Kripto para birimleri, merkez bankacıları tarafından düzenli olarak spekülatif varlıklardan biraz daha fazlası olarak eleştirilse de, yine de ödeme teknolojilerinin nasıl geliştiğine yakından bakmayı teşvik etti.

 CBDC, euro bölgesi sakinlerinin doğrudan ECB'ye para yatırmalarına izin verecek. Bu genellikle yalnızca ticari kredi verenler, hükümetler ve diğer merkez bankaları için bir seçenektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ