Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının muhtemelen bir dijital para birimi başlatmaya "hazırlıklı olması gerektiğini" söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro

Başkan Christine Lagarde Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın dijital para birimini piyasaya sürmeye "hazırlıklı olması gerektiğini" söyleyerek, halktan konuya ağırlık vermesinin isteneceğini ekledi. Merkez bankası, önümüzdeki altı ay boyunca dijital bir euro ile bir dizi deney gerçekleştirecek ve 12 Ekim'den itibaren üç aylık bir kamuoyu istişaresi başlatacak.

ECB, halktan dijital euro'ya ağırlık vermesini istiyor.

 ECB başkanı, rollerinin paraya olan güveni sağlamak olduğunu söyledi. "İhtiyaç olursa dijital bir euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız" diye ekledi. Dijital euro, "nakit paranın yerini almaz, tamamlayıcı olur" diye de ekledi. Hareket, tüketicilerin giderek nakitsiz ödemelere yönelmesiyle ortaya çıkıyor. 

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

ECB, Bitcoin gibi özel oyuncular tarafından çıkarılan sözde kripto para birimlerinin ve Facebook'un henüz piyasaya sürülmemiş olan Libra'sının gerisinde kalmaktan çekiniyor. 

Dijital bir para birimi, bireylerin ve şirketlerin doğrudan bir merkez bankasında, potansiyel olarak ticari bankalardan daha güvenli olan para yatırmalarına izin veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ