Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Genel Müdürü, Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) nasıl işleyeceğini açıklayan bir bildiri yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası Dijital Para Birimi Açarsa Kasıtlı Olarak Olumsuz Faiz Oranlarına Sahip Olur

Kilit noktalardan biri, eğer insanlar Euro CBDC'den çok fazla tutarlarsa, çekicisiz, yani son derece olumsuz faiz oranlarıyla suçlanacaklar, böylece vatandaşlar bu parayı ellerinde çok fazla tutamayacak.

Esasen ECB, bankalarda bir işlem olması durumunda müşterilerin fiatlarını kolayca Euro CBDC'ye aktarabileceklerinden ve banka rezervlerinden kabul edilemez sermaye çıkışlarına yol açabileceklerinden ve banka çökmelerine neden olabileceğinden korkmakta.

Önerilen çözüm, CBDC'yi belirli bir eşiğin üstünde tutmanın oldukça olumsuz faiz oranları içereceği, yani insanların CBDC'sinin kelimenin tam anlamıyla yanacağı ve böylece insanların CBDC'nin çok fazla istememesine neden olacağıdır. Temel olarak, bu durum vatandaşları Euro CBDC şeklinde çekmek yerine paralarını bankada fiat olarak tutmaya zorlayacaktır.

Avrupa zaten negatif faiz oranlarıyla ünlü, ECB faiz oranı mevduatta % -0,5'dir. Bu, her yıl 10.000 EUR tutarında bir hesabın % 9.5 enflasyon oranının üzerinde 50 EUR kaybedeceği anlamına gelir. Bu, her yıl 10.000 EUR'nun 1.000 EUR'luk satın alma gücünü kaybettiği anlamına gelir ve bu da uzun vadede hızlı bir artış sağlar.

Bu nedenle, fiat'ı bir bankada EUR şeklinde tutmak zaten oldukça çekicidir. ECB'nin fikri Euro CBDC'yi daha da çekici hale getirmektir, böylece insanlar bir bankacılık krizi olsa bile fiat paraya sadık kalırlar.

Dolayısıyla, resmi bir Avrupa CBDC başlatılmışsa bu durum iyi bir şey olmayacak gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ