Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankanın kendi dijital para birimini başlatmayı planladığını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Para Birimini Başlatmanın Fizibilitesini ve Değerlerini Araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ödemeler alanındaki inovasyonun, özellikle sınır ötesi olmak üzere, daha hızlı ve daha ucuz ödemelere yönelik acil talebe yanıt olarak ilerlediğini söyledi. ECB'nin sadece değişen dünyanın gözlemcisi olmak yerine bu alanda aktif bir rol oynamak istediğini belirtti.

ECB, Bir CBDC Yayınlamanın Maliyetini ve Faydalarını Değerlendirmeye Devam Edecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, ilerideki yol açısından fiziksel nakit kullanımı sonunda azalırsa genel halkın merkez bankası parasını bile kullanabilmesini sağlayacak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın maliyet ve faydalarını değerlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

ECB, Özel Şirketlerin Merkez Bankasının İnisiyatifiyle Cesaretinin Kırılmasını İstemiyor

Christine Lagarde, merkez bankası girişimleri olasılığının euro bölgesinde hızlı ve verimli perakende ödemeler için özel pazar liderliğindeki çözümleri cesaretlendirmemesi veya kalabalıklaştırmaması gerektiğini söyledi. Daha önce Uluslararası Para Fonu'nda hizmet veren Lagarde, finans dünyasındaki yenilikçi teknolojiler hakkındaki olumlu duruşu ile biliniyor. Yetkili, ayrıca, bir CBDC'nin fizibilitesini ve değerlerini yakından incelediklerini, bunun da finans sektörü ve para politikasının iletimi için önemli etkileri olabileceğinden söz etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ