Merkez bankası dijital para birimi [ CBDC ] tüm dünyada teknolojik ve finansal sistemleri düzeltmek için önemli bir araç olarak düşünülmüştür.

Avrupa Merkez Bankası DLT

Merkez bankası dijital para birimi [ CBDC ] tüm dünyada teknolojik ve finansal sistemleri düzeltmek için önemli bir araç olarak düşünülmüştür. Avrupa Merkez Bankası [ ECB ] gibi merkez bankaları uzun zamandır dağıtılmış defter teknolojisi [ DLT] , bankalara, e-para sağlayıcılarına veya diğer finansal kurumlara yatırılan fiat parasını tokenleştirmeyi amaçlayan teknolojinin ilk kullanımı ile istikrarlı paralar yaratmak için kullanmayı düşünüyor.

Frankfurt Blockchain Merkezi Okulu [FSBC] - son makalesinde blockchain ve DLT'nin etkilerini araştıran bir düşünce kuruluşu ve araştırma merkezi , dijital Euro ve DLT kullanımı fikrini araştırdı. Almanya merkezli araştırma merkezinin araştırması, Alman bankalarının dijital Euro'ya eğilimini vurgulayan bir başka araştırmayı izledi.

Kıtadaki talep göz önüne alındığında, DLT'nin ilk uygulaması, istikrarlı paralar oluşturmak için Euro'yu çeşitli finansal kurumlarda yatırılan tolere edilmiş fiat paraya aktarmak olabilir.

Bu stabilcoinler, diğer stabilcoinler gibi, Euro gibi fiatlara karşı istikrarı korumak için desteklenmelidir. Bununla birlikte, çeşitli stabilcoinlerin varlığına rağmen, düzenlenmemiş doğası ve ihraççı ve likidite risklerine maruz kalması nedeniyle kripto dışı piyasalarda bir iz bırakamamıştır. Öyle ki, Cash-Ledger ve İzlanda Monerium gibi Alman girişimleri, fiat destekli stabilcoinler çıkarmak için e-para lisansı kullanıyor ve gerçek ekonomiyi değil “blockchain Euro” u getirmeyi amaçlıyor.

Yukarıda belirtilen makaleye göre, sentetik CBDC [sCBDC] fikrinden farklı olarak, bu merkez bankaları, CBDC'lerin daha düşük temerrüt riski, daha düşük karşı taraf riski ve daha düşük düzenleyici risk sağlayacağı programlanabilir, DLT tabanlı para ihraç edenler olabilir. ECB ve diğerleri de iki ayrımlar ele alınmıştır CBDCs - Toptan ve Perakende uzun uzadıya. Bununla birlikte, FSBC makalesi, finansal istikrar, anonimlik ve mevcut iki katmanlı para sistemindeki faiz oranları ile ilgili konular gibi bu programlanabilir parayla ilgili endişelerden de bahsetti.

Ayrıca, toptan olmayan bir CBDC mevcut para sistemini değiştiremeyecektir, çünkü bankalar ticari olmayan bankalarla hesaplarını tutmaya devam ederken, iki farklı bankanın müşterileri arasındaki ödemeler DLT kullanılarak dijital merkez bankası parası kullanılarak yapılmaya devam edecektir. tabanlı yedekler. Bildiride, DLT sisteminin yalnızca genişletilmiş kullanımı, güvenlik transferleri gibi başka işlemlerin DLT tabanlı işlem sistemi aracılığıyla işlenmesi mümkün olduğunda toptan CBDC'ler için avantajlı olacaktır.

Aksine, perakende bir CBDC, Euro'nun dijital para birimi olarak erişilebilirliğini genel halka kolaylaştıracak ve banka parasına bir alternatif sunacaktır. CBDC'lerin kullanımı Lüksemburg, Norveç ve İzlanda gibi sanayileşmiş ülkelerden Arnavutluk, Bulgaristan ve Hırvatistan gibi gelişmekte olan ülkelere farklılık gösterecektir.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları perakende CBDC'lerle ilgili endişeleri çözmeye çalıştıkça, ECB de çabalarını yoğunlaştırmıştır. 2019'da iki ECB yayını merkez bankasının CBDC'leri aktif olarak araştırdığını belirtti. Merkez bankası da yakın zamanda bir CBDC için potansiyel kullanımın araştırılması ve analizinde birbirlerine yardım etmek için bir bankalar konsorsiyumuna katıldı. Euro bölgesi gelecekte CBDC'nin gelişini görebilir; ancak DLT kullanıp kullanmayacağı bir sır olarak kalmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ