Avrupa Merkez Bankası, dijital bir euro geliştirmeye yönelik adımlar atıyor. ECB, Çarşamba günü bir dijital euro projesi başlatma planlarını doğrulayan bir bildiri yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Euro’ya İlişkin Yeni Hamle

Avrupa Merkez Bankası, dijital bir euro geliştirmeye yönelik adımlar atıyor. ECB, Çarşamba günü bir dijital euro projesi başlatma planlarını doğrulayan bir bildiri yayınladı. Tasarım ve dağıtıma özellikle odaklanan 24 aylık bir “araştırma aşaması” ile açılacak. Duyuru, ECB'nin geliştirdiği herhangi bir merkez bankası dijital para biriminin "yasadışı faaliyetleri önlemesi" ve finansal istikrarı koruması gerekeceğini belirtti. Ayrıca, dijital bir euronun bir ikame yerine nakit paranın tamamlayıcısı olarak hizmet edeceğini de kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Euro Açıklaması

ECB Başkanı Christine Lagarde, güncelleme hakkında şunları söyledi:

“Dijital euro hakkındaki raporumuzu yayınladığımızdan bu yana dokuz ay geçti. Bu süre içinde, daha fazla analiz gerçekleştirdik, vatandaşlardan ve profesyonellerden girdi aradık ve cesaret verici sonuçlar veren bazı deneyler yaptık. Tüm bunlar bizi vites yükseltmeye ve dijital euro projesini başlatmaya karar verdi.”

Lagarde geçmişte birçok kez CBDC'leri ve daha geniş kripto para birimi alanını tartıştı. Ocak ayında Bitcoin'in "spekülatif" olduğunu ve düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Dijital euro ile ilgili olarak, Mart ayında ECB'nin 2025 yılına kadar kendi CBDC'sini başlatabileceğini söyledi.

ECB, kendi CBDC'sini geliştirmek isteyen tek büyük banka değil. Coronavirus pandemisi ve ardından dijital varlıklar alanındaki patlama, ülkelerin kendi dijital paralarını başlatma olanaklarını araştıranlar arasında Çin, Endonezya, Gana, İsveç, Japonya, Birleşik Krallık ve BAE ile birlikte CBDC'nin benimsenmesini keşfetmeleri için katalizör görevi gördü. .

Amerika Birleşik Devletleri de bu yaz konuyla ilgili araştırmalara başlayacak. Fed başkanı Jerome Powell, merkez bankasının "küresel ödemeler ortamında hızlı değişimi yönlendiren teknolojik ilerlemeleri" tartışan bir makale yayınlayacağını ve bunun bir CBDC'nin potansiyel dezavantajlarına ve faydalarına odaklanacağını da duyurdu. Powell ayrıca Fed'in halktan ve seçilmiş yetkililerden girdi isteyeceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ