Merkez Bankası Dijital Para Birimleri veya CBDC'ler artık dünyadaki devlet kurumları tarafından hafife alınmamakta.

Avrupa Merkez Bankası’nın Dijital Para Düzenlemesi İki Temel Seçeneğe Bağlı Olabilir

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri veya CBDC'ler artık dünyadaki devlet kurumları tarafından hafife alınmamakta. Çin'in devlet kontrollü bir dijital varlık için vokal desteğinden sonra, dünyadaki ajanslar kendi CBDC'lerinin gelişimini uygulamak için kendi görev güçlerini kuruyorlar.

Avrupa Merkez Bankası da aynı ilgiyi gösterdi ve ECB Başkanı Christine Lagarde’nin daha hızlı ve etkin sınır ötesi ödemeleri ele almak amacıyla CBDC’lerin geliştirilmesine yönelik olumlu yaklaşımı da büyük ilgi gördü.

Ancak, eldeki görev göründüğü kadar basit değildir.

Fransa Bankası tarafından yayınlanan yeni bir araştırmada, ECB'nin bir CBDC başlatma olasılığı tartışıldı. Hukuki metinlerin yeniden değiştirilmesinden kaçınmak için mevcut düzenlemelere entegre edilmesi gerekeceğinden, ihraçın varlık için seçilen yönergelere bağlı olacağını belirtti.

Rapor, CBDC düzenlemesinin “sadece teknik bir prosedürün” ötesine geçmesi durumunda, ECB'nin uygulamayı kolaylaştırmak için iki ana seçeneği olacağını açıklığa kavuşturdu.

İlk seçenek, CBDC'yi dijital banknotlar şeklinde eşitlemek, CBDC'nin işlev görmesine izin verecek bir şey ve banknotları aynalamak, ücretlendirilmemiş bir perakende CBDC senaryosuna karşılık gelir. Böyle bir dava, CBDC'nin özelliklerini önemli ölçüde sınırlayacak ve önemli bir kısıtlama getirecektir.

Dijital kripto paralar halinde ihraç edilmesi, üye devletlerden, kripto paraların verilmesinden toplu olarak sorumlu oldukları için bir konsensüs gerektirecektir [TFEU Madde 128 (2)]. Yeni para birimlerinin benimsenmesinden müştereken sorumlu oldukları için Konseyin yasal bir eylemi de gerekecektir.

Burada, CBDC'lerin fiziksel kağıt ve madeni paralar şeklinde başlatılmasının, ECB başkanı tarafından vurgulanan amaca çok aykırı bir şekilde sınır ötesi işlevlerini azaltabileceğine dikkat edilmelidir.

Raporun ortaya koyduğu ikinci seçenek, “kaydileştirmenin” yükselmesi ve para politikasına uygulanmasının kolaylaştırılması nedeniyle CBDC ihraçının kabul edilmesi ile aynı doğrultudaydı. Böyle bir durum, tokenlaştırılan varlıkların parasal işlemlerde teminat olarak kabul edilmesini sağlarken, ödeme sistemlerinin daha sorunsuz çalışmasını teşvik ediyor.

Bununla birlikte, bir CBDC'nin yasal ihale statüsüne ulaşmasının önemli bir sonucu, mevcut senaryoda bunun bir ödeme şekli olarak kabul edilmesinin zorluğudur. Raporda,

“Alacaklıların, CBDC'de ödeme alabilmek için gerekli teknik donanıma sahip olması ve eşit erişime sahip sorular sorması gerekiyor.”

Daha önce, ECB Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Yves Mersch, bir CBDC'nin çıkarılmasıyla ilgili endişelerini dile getirerek “tüm ekosistemi etkileyebileceğini ve bankacılık sistemini silebileceğini” belirtti.

Raporda sunulan ilk seçenek, Başkan Yardımcısı tarafından belirtilen eksikliklerle örtüşmektedir, ancak bir başka olasılık, ESCB'nin diğer para birimleriyle CBDC değişimini kolaylaştırabileceği ve bu tür bir taahhüdün yasal statüye eşdeğer olarak algılanması gerekeceği yönündedir.

Raporda ayrıca şu ifadeler yer veriliyor:

“Yasal ihale statüsüne sahip veya yukarıda belirtilen döviz taahhüdü kapsamında olan bir perakende CBDC, ikincisinin zorunlu olarak eski haline dönüştürülmesini garanti ederek kamu ve özel para arasındaki bağın korunmasını mümkün kılacak. Böylece finansal sisteme olan güvenin korunmasına yardımcı oluyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ