ECB Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı ilk basın toplantısında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) dijital para birimindeki çabalarını hızlandırmak ve istikrarlı paralar üzerinde "vagonun başında” olmasını istiyor.

Avrupa Merkez Bankası Stablecoinler Üzerinde "Lokomotif" Olmayı Umuyor

ECB Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı ilk basın toplantısında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) dijital para birimindeki çabalarını hızlandırmak ve istikrarlı paralar üzerinde "vagonun başında” olmasını istiyor.

Önderlik Etmek

Lagarde, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerdeki merkez bankalarının dijital para biriminde sergilediği artan ilgilere dikkat çekerek, ECB'yi stablecoinler konusunda önderlik etmeye çağırdı. Ona göre, ECB bankanın dijital para birimi görev kuvveti için 2020 ortalarında net hedefler belirlemeyi planlıyor.

“Benim kişisel inancım, gördüğümüz gelişmeler göz önüne alındığında, bitcoin segmentinde değil, stablecoinler projelerinde çok fazla olduğunu biliyoruz ve yalnızca şu anda bir tanesini biliyoruz ama şu anda keşfedilen ve devam eden başka projeler de var. Eğer bu gerçekleşirse, eğrinin önünde olsak iyi olur. Çünkü açıkça yanıt vermemiz gereken bir talep var. ” Stablecoinler konusundaki kişisel inancım, lokomotif olmamızın daha iyi olması. Yanıt vermemiz gereken açıkça talep var ”

Dijital Para Çıkarmak

ECB'nin kendi dijital para birimini çıkarması gerekip gerekmediği, halkın ödemeleri yapmak için ucuz ve kolay bir yoldan yararlanabilmesi konusunda uzun zamandır tartışılmakta. Ancak AB makamlarından büyük bir direnç var.

Bu ayın başlarında, AB mali bakanları özel dijital para birimleri karşısında sert durduğunu doğruladılar ve tüm yasal, düzenleyici ve gözetim risklerinin uygun şekilde ele alınmasına kadar hiçbir küresel stablecoinin çalışmasına izin verilmemesi gerektiğini ilan ettiler. ECB'nin eski başkanı Jean-Claude Trichet, Kasım ayında düzenlenen bir Pekin konferansında kripto para birimlerine ilişkin şüphesini de dile getirerek şu açıklamayı yapmıştı:

“Bitcoin'e şiddetle karşıyım ve bence biraz şikayetçiyiz… Para birimi gerçek değil bir para biriminin sahip olması gereken özellikleri de bulunmuyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ