Bu hafta Frankfurt'ta toplanan Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, merkezi bir kripto para birimi başlatılması olasılığını tartışacaklar.

Avrupa Merkez Bankası Yetkilileri CBDC

Daha önce, AB yetkilileri, herhangi bir küresel stablecoine izin vermeden önce tüm zorlukların ve risklerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Irish Times raporuna göre, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri bu hafta merkez bankası destekli dijital para birimi beklentilerini görüşmek üzere bu hafta Almanya Frankfurt’ta buluşacaklar. Yönetim Kurulu üyelerinden konuyla ilgili olarak resmi görüşmelerden bir gün önce Çarşamba günü akşam yemeğinde konuşmaları bekleniyor. Ancak, ECB resmi olarak hiçbir şeyi onaylamadı. Daha önce ECB, küresel stablecoinlerin riskleri hakkında uyarıda bulunmuştu.

Kripto Yanlısı Christine Lagarde Şimdi ECB'nin Başında

Uluslararası Para Fonu Eski Genel Müdürü Christine Lagarde, geçen ay ECB'ye Başkan olarak katıldı. Lagarde, kripto para birimleri konusundaki olumlu duruşuyla biliniyor. Önceden, uygun düzenlemeleri yerine getirirken, aynı zamanda daha geniş bir sosyal faydadaki rollerini geliştirmek ve tanımak için kripto para birimlerine yer verilmesi gerektiğini söylemişti.

ECB, sınır ötesi yerleşimleri kolaylaştırmak için kendi dijital para birimini geliştirmeyi hedeflemekte.

Daha önce ECB, özel sektörün sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve ucuz hale getirememesi durumunda kendi dijital para birimini geliştireceğini belirtti. Merkez bankası, teknolojik yeniliğin perakende ödemelerin nasıl yapıldığını hızla değiştirdiğini de savundu. Avrupa Parlamentosu için hazırlanan resmi bir belgede, Avrupa Merkez Bankası durumu analiz ettiğini ve gerektiğinde cevap vermeye hazır olacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ