Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eski başkanı Jean-Claude Trichet bugün bir çaıklama yaprı ve kripto para dünyasını neredeyse bir hayal kırıklığına uğrattı.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eski başkanı Jean-Claude Trichet bugün bir çaıklama yaprı ve kripto para dünyasını neredeyse bir hayal kırıklığına uğrattı. Trichet yaptığı açıklamada Bitcoin'in gerçek bir para birimi özelliğine sahip olmadığını vurguluyor. Eski ECB Başkanı, kripto para birimlerinin fiat paranın yerini alamayacağını ifade ederek Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleceği hakkında şüpheci bir tavır takınıyor.

Eski ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, Caixin’in Pekin’de Pazar günü düzenlenen 10. yıllık konferansında konuşma yaparken, genel olarak bitcoin ve kripto para birimleri hakkında şüpheci açıklamalar yaptı. Habere göre Trichet, satın almanın veya başka herhangi bir kripto işleminin saf spekülasyon için olduğunu söyledi.

Eski ECB patronu Bitcoin’e Karşı Çıkıyor

Trichet yukarıdaki vurguyu panelde düzenlenen bir tartışma sırasında yapıyor. Trichet fiat paranın Bitcoin’e karşı güçlü olduğunu dile getiriyor. Kripto para birimlerinin bir para biriminin sahip olması gereken özelliklere sahip olmadığını belirten Trichet’in bu vurgusu zaten merkez bankaları tarafından da eleştiriliyor.

Daha önce, ECB’nin yönetim kurulu üyesi Benoit Soeure de benzer bir eleştiri de bulunmuştu. Soeure, kripto para birimlerinin ABD dolarının üstünlüğüne karşı bir meydan okuma yapabileceğini belirtmişti.

Bitcoin Parasal Egemenlik İçin Bir Tehdit midir?

ECB’nin eski balkanının Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkındaki yorumları şaşırtıcı değil. Çünkü birkaç merkez bankası kripto para birimleri ve bitcoin hakkındaki endişelerini ifade etmiş ayrıca parasal egemenlik için nasıl bir tehdit oluşturduğuna dair çekincelerini vurgulamıştı. Birçok ülke, merkezi olmayan kripto para birimleri ile rekabet etmek için kendi merkez bankası destekli dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmayı düşünüyor.

Daha önce de belirtildiği üzere, Rusya Merkez Bankası başkanı ayrıca özel kripto para birimlerinin para politikasına zarar verebileceğini ve ülkenin finansal istikrarını tehdit edebileceğini ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ