Avrupa Merkezi Bankası

Avrupa Merkezi Bankası'nın eski başkanı olan Mario Draghi, Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu'nun Toplantısında yaptığı sunumda herkesi şaşırtan yorumlar yapmıştır.

Draghi, kendisine Çin'in uyguladığı kripto paraya uyguladığı yasaklar hakkında sorular sorulduğunda, Bitcoin'i yasaklamak veya düzenlemek için bir yol olmadığını şöyle açıkladı: “Kripto paranın yasaklanması ve düzenlenmesi bizim gücümüzü aşmış durumdadır. Şu an dijital paranın ekonomi üzerindeki etkilerini sorgulamamız daha doğru olacaktır.”

Ancak konuşma sırasında henüz uygulanabilir ödeme şekli seviyesine gelmediyini de belirtti. Örnek olarak, geçtiğimiz haftada Japonya Merkez Bankası ile birlikte ECB tarafından ulaşılan sonucu gösterdi.

Estonya'ya kontrol

ECB, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin üzerindekonusunda herhangi bir düzenleme yetkisine sahip değilken, Estonya gibi kendi kripto para birimini yayınlamak isteyen AB üye ülkeleri üzerindeki kontrolü elinde tutuyor.

Draghi, ECB'nin 'estcoin'i' kabul etmediğini açıkça belirtti; AB üye devletlerin hiçbirisi kendi parasını, aynı zamanda dijital para birimlerini yayınlayamayacağını belirtti. "Avrupanın para birimi avrodur" diye kısaca söyledi.

Kaynak;

https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ