Kullanıcıların sosyal medya hesapları üzerinden Bitcoin (BTC) göndermelerini sağlayan Bottle Ödeme hizmeti, 13 Aralık'ta Kara Para Aklama Önleme (AML) düzenlemeleri nedeniyle hizmetin kapatılacağını açıkladı.

Avrupa’nın Yeni Düzenlemeleri Bu Bitcoin Ödeme Hizmetinin Kapanmasına Sebep Oldu

Fonlar 31 Aralık 2019’da saat 13: 00’e kadar çekilebilecek.

Yeni kullanıcı veri toplama, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecek.

İngiltere merkezli Block Matrix şirketi tarafından geliştirilen Bottle Pay, bir hesabı olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir sosyal medya hesabına Bitcoin ödemeleri sağladı.

Sadece iki ay önce, şirket, kullanıcı tabanını önümüzdeki yıl on katına çıkarmak amacıyla 2 milyon dolar fon toplamıştı.

Bununla birlikte, İngiltere’nin tescilli saklama hizmeti olmayan bir Bitcoin cüzdan sağlayıcısı olarak, şirketin 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği’nin 5 AMLD AB düzenlemesine uyması gerekiyor.

Block Matrix, yeni düzenlemelerin gerektirdiği ek kullanıcı bilgilerinin mevcut kullanıcı deneyimin radikal ve olumsuz yönde değiştireceğini belirtere kendi topluluğuna bu konuda zorlama yapmak istemediklerini, topluluğun da bu konuda istekli olmadıklarını ifade ediyor.

Sonraki Adımlar

Yeni kayıtlar, para yatırma ve sosyal medya botları zaten çevrimdışı hale geldi. Daha önce gönderilen fonlar talep edilmeyecek ve 7 gün içinde gönderene iade edilecek. Para çekme işlevi devre dışı bırakılacak ve tüm cüzdanlar 31 Aralık 2019'da saat 13: 00'te (GMT) kapatılacak.

Reddit'e yapılan mikro ödemeler için benzer bir hizmet, farklı nedenlerle de olsa son zamanlarda kapatıldı. Diğer Reddit kullanıcılarına Ethereum (ETH) ödemeleri göndermek için tasarlanan TipJar, Ekim ayında kapandı ve kullanıcının ilgisini çekmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ