Sanık Bitcoin aklayıcısı Alexander Vinnik'in avukatı, müvekkilinin Yunan makamları tarafından siyasi baskı uygulanarak haklarının ihlal edildiğini iddia ediyor.

Avukatı Alexander Vinnik’in İnsan Hakları İhlaline Maruz Kaldığını İddia Ediyor

Sanık Bitcoin aklayıcısı Alexander Vinnik'in avukatı, müvekkilinin Yunan makamları tarafından siyasi baskı uygulanarak haklarının ihlal edildiğini iddia ediyor.

Rus vatandaşı Alexander Vinnik, geçen ay yargılanmak üzere Yunanistan'dan Fransa'ya iade edildi, ancak avukatı Vinnik'in Yunan makamları tarafından siyasi olarak motive edilen adaletsizlik konusu olduğunu iddia etti. Vinnik ayrıca ABD'de şu anda yok olan kripto borsası BTC-e aracılığıyla dört ila dokuz milyar dolar aklamakla da aranıyor.

Avukat, İnsan Haklarının İhlal Edildiğini İddia Ediyor.

Alexander Vinnik'in avukatı Zoe Konstantopoulou, Yunan makamlarını 30 ay boyunca keyfi olarak gözaltında tutarak müvekkilinin haklarını ihlal etmekle suçladı. Zoe, müvekkiline yönelik saldırının kripto paralarla uğraşmasından kaynaklandığına inanıyor. Vinnik, ABD'li yetkililerin isteği üzerine Temmuz 2017'de Yunanistan'da tutuklandı ve yaklaşık 30 ay sonra Fransa'ya iade edildi.

Vinnik Rusya'da yargılanmak istedi

Vinnik, ülkesine gitme ve orada yargılanma ile yüzleşmek istediğini ifade etmişti, ancak Yunan makamları geçen ay Fransa'ya iade edildiği için talebini reddetti. Vinnik ABD'de suçlandı, burada kripto borsası BTC-e'yi kullanarak dört ila dokuz milyar ABD doları aklamakla suçlanıyor. Kara para aklama davası, 2016 ABD seçimlerinde de karışıklıkla bağlantı kuruyor.

 Zoe'ye göre, Alexander Vinnik şu anda Yunanistan'daki yetkililerin elinde yaşanan ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek için açlık grevinin 44. gününde.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ