Avustralya hükümeti, kripto sektörünün farklı yönlerini ele alırken düzenleyici çerçevedeki boşlukları kapatmaya çalışıyor.

Avustralya, Bir “Token Haritalama” Alıştırması Yoluyla Kripto Düzenlemelerine Devam Ediyor

Avustralya hükümeti, kripto sektörünün farklı yönlerini ele alırken düzenleyici çerçevedeki boşlukları kapatmaya çalışıyor.

"Token önlem" alıştırması, politika yapıcılar ve eğitimciler arasındaki önemli eğitim açığını kapatmak için önemli bir adım olacaktır.

İktidara seçildikten üç ay sonra, Avustralya hükümeti nihayet “gelişmelere ayak uydurmak ve tüketiciler için daha fazla koruma sağlamak” için kripto para birimi düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Sayman Jim Chalmers, geçen yıl “Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya” konulu Senato soruşturma raporunda önerildiği gibi bir “belirteç haritalama” alıştırması duyurdu.

Üç ay önce iktidara gelen Avustralya İşçi Partisi (ALP) bu konuda canla başla çalışıyor. Avustralya Vergilendirme Partisi'nin tahminlerine göre, 2018'den bu yana bir milyondan fazla vergi mükellefi dijital varlıklarla etkileşime girdi.

Hükümet, token haritalama uygulamasını bir öncelik olarak görüyor ve bu konuda türünün ilk örneği olacak düzenleyici eylem olacak. Tatbikat, “kripto varlıklarının ve ilgili hizmetlerin nasıl düzenlenmesi gerektiğini belirlemeye” yardımcı olacak. Ayrıca, hükümet çok yakında bir danışma belgesi yayınlamayı planladı. Resmi basın açıklamasına göre:

Amaç, düzenleyici çerçevedeki dikkate değer boşlukları belirlemek, bir lisanslama çerçevesi üzerinde ilerlemek, yenilikçi organizasyon yapılarını gözden geçirmek, kripto varlıklarının üçüncü taraf koruyucuları için saklama yükümlülüklerine bakmak ve ek tüketici güvenceleri sağlamak olacaktır.

Yakın gelecekte, Avustralya Hazinesi başka tavsiyeler üzerinde de bazı çalışmalar yapacaktır. Bu aynı zamanda kripto varlık servis sağlayıcıları için bir lisans çerçevesi oluşturmayı da içerir. Hükümet, tüketicilerin kripto para velayetini korumak için önlemler almaya hevesli. Ayrıca kripto alanında faaliyet gösteren DAO benzeri yapıları da denetleyecekler.

İşte Sayman Jim Chalmers'ın Söyleyecekleri

Avustralya Hazine ofisinden ortak bir devlette, Sayman Jim Chalmers, kripto sektörünün “büyük ölçüde düzensiz” kaldığını söyledi. “Şu haliyle, kripto sektörü büyük ölçüde düzensiz ve yeni ve yenilikçi teknolojileri kucaklayabilmemiz için dengeyi sağlamak için biraz çalışmamız gerekiyor” diye ekledi.

Son dört yılda kripto ekosistemine katılan bir milyondan fazla vergi mükellefine rağmen, düzenlemelerin arka planda kaldığını ve büyüyen kripto sektörüne ayak uydurmak için mücadele ettiğini de sözlerine ekledi.

Mevcut rejimdeki politikacılar, önceki hükümetin kripto düzenlemeleriyle uğraştığını söyledi. Ancak, “önce neyin düzenlendiğini anlamadan” kripto ikincil hizmet sağlayıcıları aracılığıyla yaptılar. Basın bülteninde şu notlar yer alıyor: “Arnavutluk Hükümeti, ekosistemde neler olduğunu ve öncelikle hangi risklere bakılması gerektiğini bulmak için daha ciddi bir yaklaşım benimsiyor”.

Token Haritalama Alıştırması Nasıl Yardımcı Olacak?

Piper Alderman'ın ortaklarından Michael Bacina, "token önlem" uygulamasının politika yapıcılar ve eğitimciler arasındaki önemli eğitim açığını kapatmak için önemli bir adım olacağına inanıyor. CoinTelegraph'a konuşan Alderman şunları söyledi:

Avustralya şu anda blok zincirinde ağırlığının üzerinde yumruk atıyor, ancak düzenleyici belirsizliğin Avustralya'dan ayrılan işletmelere yol açtığını gördük.

Düzenleyicilerin ve politika yapıcıların, düzenlemek istedikleri faaliyetleri ve teknolojinin bu faaliyetlerle nasıl arayüz oluşturduğunu derinlemesine anlamalarına yardımcı olan mantıklı bir belirteç haritalama alıştırması, düzenlemenin amaca uygun olmasına yardımcı olmalı ve hem tüketicileri korurken hem de Avustralya'daki yeniliği ve işleri desteklemelidir.

Bununla birlikte, RMIT Blockchain İnovasyon Merkezi'nde kıdemli bir öğretim görevlisi olan Aaron Lane, hükümetin düzenleyici önlemleri getirmede geciktirici bir taktiği olarak nitelendiriyor. "İlerleme ilerlemedir .Ancak endüstri için daha fazla düzenleyici kesinlik ve tüketiciler için daha fazla koruma sağlama yolunda ilerlememiş olmamız hayal kırıklığı yaratıyor. Ne yazık ki, hızlanmalarına izin vermek için bir token haritalama alıştırmasıyla kendilerine zaman kazanmaları gerekiyordu ”diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ