Avustralya hükümeti, ülkenin blockchain endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan ulusal blockchain yol haritasını yayınladı.

Avustralya, “Blockchain Destekli Geleceğe” Hazırlanmak İçin Ulusal Yol Haritasını Yayınladı

Avustralya hükümeti, ülkenin blockchain endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan ulusal blockchain yol haritasını yayınladı. Yol haritası, blockchain teknolojisinin sektörler arasında tedarik zincirlerinden lojistik ve tarıma kadar açığa çıkabileceği fırsatlar hakkında konuşuyor; finans ve bankacılık öncelikli sektörler. Ulusal blockchain yol haritasında şu ifadeler yer alıyor:

“Blockchain teknolojisinin 2025 yılına kadar yıllık 175 milyar ABD dolarını aşan ve 2030 yılına kadar 3 trilyon ABD dolarını aşan bir iş değeri üreteceği tahmin ediliyor. Avustralya Hükümeti proaktif bir şekilde zorlukları ele alıyor ve bunu gerçeğe dönüştürmek için çeşitli sektörlerdeki fırsatlardan yararlanıyor.”

Ülkenin Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanlığı, Mart 2019'da ulusal bir blockchain stratejisi ve yol haritası açıklamıştı. En son yol haritası, bir yıllık hazırlık ve danışmanın ürünüdür.

Bir rapora göre, Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Karen Andrews strateji hakkında yorum yaptı ve beş yıllık blockchain yol haritasının düzenleyici, yeni başlayanlar ve araştırmacıların konuyla ilgili çalışmalarını destekleyeceğini belirtti.

Andrews ayrıca sektörün 259,4 milyar AU (175 milyar $) değerinde olduğunu ve hükümetlerin ve özel endüstrilerin blok zinciri teknolojisini benimsemekten faydalanabileceklerini söyledi.

Blockchain alanında faaliyet gösteren Avustralyalı işi temsil eden bir dernek olan Blockchain Australia CEO'su Nicholas Giurietto, yol haritası hakkında yorum yapan birçok kişiden biri olarak karşımıza çıkıyor ve şöyle diyor:

“Yol Haritasının 12 ana tavsiyesinin hepsi önemlidir, ancak göze çarpan öneri, önemli blok zinciri kullanım vakalarının ilerlemesi konusunda sanayi, akademi ve hükümet arasında işbirliği için bir model oluşturmaktır.”

 Bununla birlikte, bu yıl Avustralya ilk kez blockchain ve kripto politikasıyla ilgili haberlere konu olmuyor.  Sadece birkaç hafta önce, Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu, Finansal ve Düzenleyici Teknoloji Senato Seçimi Komitesi önünde, dijital cüzdanları yönetmek için önerilen bir çerçeve altında Facebook’un Libra’sını potansiyel olarak denetleyebileceğini belirten bir sunum yapmıştı. Bu gelişme, ülkenin RBA'sının izni reddetmesinden sadece haftalar sonra ortaya çıktı

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ