APRA Başkanı Wayne Byres, uzun vadeli kripto varlıklarının ihtiyatlı olmasının dünya çapında minimum standartları sağlayacağını söyledi.

APRA Başkanı Wayne Byres, uzun vadeli kripto varlıklarının ihtiyatlı olmasının dünya çapında minimum standartları sağlayacağını söyledi.

Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu  APRA yakın zamanda yeni bir kripto politikası yol haritası ve yönetim planı yayınladı. Bu risk yönetimi çerçevesi 2025 yılına kadar geçerli olacaktır. APRA, bu uzun vadeli ihtiyati çerçeveyi diğer uluslararası düzenleyicilerle istişare içinde geliştirmektedir.

Çerçeve, tutarlı bir yönetim yaklaşımı sağlamak için Avustralya'daki kripto ile ilgili tüm faaliyetleri ele alacaktır.Avustralya'da finansal istikrarla ilgili tüm konulardan bağımsız bir yasal organ olan APRA sorumludur. Ayrıca, bu yeni çerçeve kapsamında herhangi bir kripto alanı eylemi gerçekleştirmeden önce, tüm düzenlenmiş kuruluşlar uygun bir risk yönetimi profili ile kapsamlı bir şekilde yürütülecektir.

Bankalar, kredi birlikleri, yapı kooperatifleri, hayat sigortaları, dost dernekler, genel sigorta şirketleri vb. APRA kapsamındaki düzenleyici kurumlardan bazılarıdır.

Avustralya, Düzenlenmiş Kuruluşlar İçin Yeni Standartlar Belirledi

Düzenlenmiş kuruluşların APRA tarafından belirlenen standartları sağlaması beklenmektedir. Ayrıca, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu  ASIC  tarafından belirlenen ifşa ve uyum koşullarını sağlamalıdırlar.

Ayrıca, APRA Başkanı Wayne Byres, Basel Bankacılık Denetimi Komitesinin mevduat kabul eden kurumların kripto varlıklarını ele alacağı çeşitli kriterlere karar verdiğini belirtti.

Byres, “Basal Komitesi tarafından oluşturulan bu kriterler, mevduat kabul eden kurumlar için uluslararası kabul görmüş asgari standartlar için bir temel oluşturacaktır. Ve APRA tarafından düzenlenen endüstriler ondan ihtiyatlı beklentiler alacak,” dedi.

Geçen ay ANZ, Avustralya'da A$DC, Avustralya Doları Stablecoin'i basan ilk banka oldu. Bu arada, Commonwealth Bank of Australia da ticaret yatırımcılarına yeni kripto teklifleri genişletmek istiyor ve bildirildiğine göre düzenleyicilerle görüşüyor. Kripto yatırımının yanı sıra, bu yönergeler dijital varlıklarla ilgili ihraç, çıkarma ve diğer faaliyetleri içerecektir.

EFT'lerin Tanıtılması

Bu düzenleyici çerçeve, Avustralya'nın ilk Bitcoin borsasında işlem gören fon EFT'lerini onaylamaya çalıştığı sırada geliyor.

Avustralya, geçen yıldan beri kripto düzenlemelerini sıkılaştırmak için çalışıyor. Hükümet ayrıca kripto para vergileri, dijital banka düzenleme politikaları, kripto borsaları ve yatırımcıların suçlulardan korunması dahil olmak üzere birçok yeni düzenleme önerdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ