Avustralya Güvenlik Ve Yatırım Komisyonu ICO

Avustralya Güvenlik ve Yatırımı Komisyonu, (ASIC) tarafından ICO'lara uygulanacak düzenleyici bir rehber yayınlamıştır.

Düzenleyicinin web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre, ICO'ların kullanımında uygulanacak yasal işlemler, kriptografik tokenlerin doğal yapısına ilişkin olacaktır. Daha sonra, ICO üzerine kurulmuş şirketin finansal ürünler sunmadığı göz önüne alındığında, token satışları genel Avustralya tüketici kanunlarına göre çeşitlenecektir.

ASIC bildiriminin bir kısmında şöyle bir açıklama var: “Bazı durumlarda, ICO kurucuları katkıda bulunanlar tarafından alınan hakları, satın alınan bir hizmetin makbuzu olarak isimlendirebilirler. Bununla birlikte, kazanılan dijital coin'lerin değeri katılımcılardan fonların toplanmasından veya bu fonların düzenlemeye göre kullanılması durumunda, ICO'nun MIS Yönetim Yatırım planlarıyla ilgili şartlara uyması gerekmektedir. ICO aracılığıyla sunulanlara bir yatırım niteliği oldukta, sık sık bu duruma rastlanılıyor.”

ASIC'in çıkardığı yeni kanun, yatırımcılar için birçok korumalar getirecektir, ancak bir ICO gerekli tanımları yerine getirmede başarısız olursa, durum değişebilir.

ASIC'in ICO'lara ait diğer düzenlemeleri

ICO'ların yapısına ilişkin olarak izlemeleri gereken diğer düzenlemeler ve yönergeler vardır. Belgelerden birinde “Eğer  ICO bir MIS olarak kabul edilerse, işbirliği yasasına göre açıklama, kayıt ve lisanslama yükümlülüğü vardır.”, deniliyor.

ASIC komisyon üyesi John Price, Sydney Morning Herald'a, eğer tokenler finansal ürün değilse, yatırımcıların, Şirketler Yasası uyarınca yatırımcı koruma hakkları  uygulanmayacağı için, ICO belgelerini yakından incelemeleri gerekecektir.

İlave olarak, ICO finansal ürünler için, operatör tokenleri satmak için bir ticaret lisansına da ihtiyaç duyabilir. ASIC, ICO teknik raporlarında tüketicilere yanıltıcı veya net olmayan açıklamalar yapılmasının yasak olduğu yönünde bir uyarı vermektedir.

Mashable'in verilerine göre, bu yılın ikinci çeyreğinde ICO'lar yaklaşık 797 milyon dolar kazanmıştır.

Avustralya son zamanlarda Bitcoin'i yasallaştırmak ve kripto para birimlerine çifte vergilendirme yapılmasını dayandırmayı düşünüyor.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ