Fidye yazılımı çetesi REvil, Avustralyalı bir içecek üreticisine ikinci bir saldırı başlattı.

Avustralya İçecek Devi 1 Milyon Dolarlık Monero Fidye Talebi İle Karşı Karşıya

Fidye yazılımı çetesi REvil, Avustralyalı bir içecek üreticisine ikinci bir saldırı başlattı.

Bir başka fidye yazılımı saldırısı Avustralya merkezli içecek üreticisi Lion'ı vurdu. Bu, bir haftadan kısa bir sürede şirkete yapılan ikinci saldırır. Saldırının arkasındaki siber suçlular, belirtilen tarihe kadar ödeme yapmazsa fidye miktarını ikiye katlamakla tehdit ediyorlar. Belirli bir saldırı için tercih edilen para birimi Monero'dur (XMR).

The Sydney Morning Herald tarafından 18 Haziran'da yayınlanan bir rapor, Lion'un personeline saldırının BT altyapısını bozduğu konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Başlangıçta REvil, Monero'da 800.000 dolarlık bir fidye ödenmesini istedi. Lion bu tutarı 19 Haziran'dan önce gönderemezse, grup fidyeyi 1.600.000 dolara çıkaracak.

Lion'a karşı Haziran ayında ikinci fidye yazılımı saldırısı

Avustralya içecek devinin ilk saldırısı 9 Haziran'da gerçekleşti. O zamandan beri şirket resmi web sitesinde bir dizi güncelleme sağladı ve en son 15 Haziran'da yayınlandı.

Lion'un iyileşme çabalarında yardım almak için çok uluslu bir profesyonel hizmetler şirketi Accenture ile temasa geçtiği bildirildi.

İkinci saldırı ile ilgili daha fazla bilgi basın zamanı itibarıyla açıklanmadı. Lion sözcüsü iTWire, haber yayınına sunulan bir açıklamada şunları söyledi:

 "Lion'un fidye yazılımlarının neden olduğu bir siber saldırının kurbanı olduğunu doğruladık. Daha fazla yorum yapacak durumda değiliz."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ