Avustralya Ulusal Menkul Kıymetler Borsası'nın (NSXA) operatörü olan NSX Limited, aynı gün yerleşimlerini mümkün kılmak için ortak bir blockchain tabanlı proje üzerinde çalışıyor.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsasından Yeni Blockchain Hamlesi

Avustralya Ulusal Menkul Kıymetler Borsası'nın (NSXA) operatörü olan NSX Limited, aynı gün yerleşimlerini mümkün kılmak için ortak bir blockchain tabanlı proje üzerinde çalışıyor.

20 Şubat tarihli bir duyuruya göre, NSX, ödeme kimlik doğrulama hizmetlerinde uzmanlaşmış, halka açık bir firma olan iSignthis (ISX) ile ortaklık kurdu..”

CHESS Sistemi Yeni Rakip DESS İle Buluşacak

ClearPay olarak adlandırılan yeni girişim, mevcut geleneksel yerli ve yabancı borsalar tarafından sunulan mevcut takas ve ödeme sürecinin yerini almak üzere tasarlanmış bir ödeme yerine teslimat (DvP) platformu geliştirecek.

Dağıtılmış defter teknolojisini kullanan ClearPay'ın, uzlaştırma işlem süresini üç günden aynı güne veya ertesi günün erken saatlerine indirmesi bekleniyor. Ayrıca, geliştirme açık bir blockchain tabanlı alt kayıt sistemi de içerecektir.

Resmi duyuruya göre, ClearPay’ın blockchain tabanlı Dijital Borsa Alt Kayıt Sistemi (DESS) esas olarak Avustralya’nın Clearing House Elektronik Alt Kaydı Sistemi veya CHESS olarak bilinen ilk blockchain alt kayıt platformuyla rekabet edecek. 2017 yılında Avustralya Güvenlik Borsası tarafından başlatılan CHESS, pazardaki tekelinden dolayı endişe konusu haline geldi.

ISignthis, ClearPay İçin KYC Uzmanlığını Sağlayacak

NSX başlangıçta ClearPay'in % 41 hissesi için 3.2 milyon dolar yatırım yapsa da, iSignthis % 59'luk bir paya sahip olacak. İşbirliğinin bir parçası olarak, iSignthis fikri mülkiyete katkıda bulunurken, yan kuruluşu Probanx Solutions DvP platformunu Paydentity ve ISXPay platformlarına entegrasyon da dahil olmak üzere bir ücret karşılığında tasarlayacak.

ClearPay'ın CEO'su olarak da görev yapacak olan ISX'in genel müdürü ve CEO'su John Karantzis, iSignthis'in ödemesine katkıda bulunacağını ve KYC ana uzmanlık alanı olarak detaylandıracağını belirtti. Karantzis ayrıca yeni girişimin Avustralya pazarına rekabet getireceğini vurguladı.

ClearPay’in Düzenleme Şartları

Ayrıca, DvP platformu ilk olarak Bank of International Settlements tarafından sağlanan bir menkul kıymet uzlaştırma mekanizması olan DvP model 1 altında çalışacak. ClearPay, NSXA'nın ClearPay için sunduğu ürünler, Paydentity aracılığıyla karşı tarafın tanımlanmasına ve doğrulanmasına tabi tutulacak.

Cointelegraph tarafından Ekim 2019'da bildirildiği üzere, Avustralya merkezli piyasa operatörü Chi-X, ülkenin rekabet düzenleyicisinden Avustralya Menkul Kıymetler Borsası'nın CHESS sisteminin ticaret faaliyetleri üzerindeki etkilerini araştırmasını istedi.

Haber, Avustralya hükümetinin yaklaşık bir yıllık hazırlıkları takiben 7 Şubat'ta ulusal blockchain stratejisini başlatmasından sonra geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ