Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu'na göre, genellikle Youtube ve Facebook'un tavsiyesi üzerine yapılan alımlarla yüksek kripto mülkiyeti oranları “düzenleme için güçlü bir gerekçe” oluşturuyor.

Avustralya Menkul Kıymetler İzleme Örgütü, Kripto Yatırımlarının Popülaritesi Düzenlemeleri Destekliyor

Avustralya Menkul Kıymetler Düzenleyicisi, Kripto Para Birimi Yatırımcılarını Korumak İçin Kuralları Zorladı

Avustralya'nın yeni İşçi Partisi hükümeti üzerindeki baskı, önceki muhafazakar hükümetten kripto para birimleri gibi dijital varlıklarla ilgili düzenleyici bir politika benimseme görevini devraldığı için tüketicinin korunmasına vurgu yapmak için artıyor. Konuyla ilgili olarak eski kabine tarafından başlatılan ve yıllarca süren bir araştırma, bunun yapılıp yapılmayacağına ve nasıl yapılacağına ilişkin soruları henüz yanıtlamış değil.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu ( ASIC ) tarafından Kasım ayında yürütülen bir ankete göre, 1000'den fazla perakende yatırımcının %44'ü kripto para bulundurduğunu kabul etti. Reuters bir raporda, sonuçlar kriptonun “Avustralya hisselerinden sonra en popüler ikinci yatırım” olduğunu belirtti. Dijital paraları elinde bulunduran ankete katılan yatırımcıların dörtte biri, tek yatırımlarının kendileri olduğunu söyledi.

Haber ajansı, Avustralya'da yüksek kripto para birimi sahipliği oranlarına işaret eden istatistiksel veriler, geçen yıl sayıları "mantıksız" olarak nitelendiren üst düzey bir merkez bankası yetkilisi tarafından reddedildi. Ancak ASIC, “düzenleme için güçlü bir dava” oluşturduklarına inanıyor.

Bunun için bir başka argüman, kriptonun yüksek popülaritesinin yanı sıra, ankete katılanların beşte birinin video paylaşım platformu Youtube'u adlandırması ve en az on kişiden birinin önde gelen sosyal medya ağına işaret etmesiyle, ankete katılanların %41'inin çevrimiçi olarak yatırım bilgisi aradığı bulgusu. Sadece %13'ü bilgilerini bir mali müşavir veya komisyoncudan aldı.

ASIC Başkanı Joe Longo, Komisyonun, “düzenlenmemiş, uçucu kripto varlık ürünleri” olarak tanımladığı şeylere yatırım yaptığını bildiren ankete katılan çok sayıda katılımcıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Üst düzey yetkili daha da detaylandırdı:

Giderek daha yaygın hale geldikleri ve yoğun bir şekilde reklamı ve tanıtımı yapıldığı için kripto varlık yatırımları için sınırlı koruma vardır. Yatırımcıları daha iyi korumak için kripto varlıklarının düzenlenmesi için güçlü bir durum var.

Reuters, anketin en popüler iki kripto para birimi olan bitcoin ( BTC ) ve eterin ( ETH ) rekor seviyelere ulaştığı aynı ayda gerçekleştirildiğini belirtti . Her iki kripto paranın fiyatları o zamandan beri yaklaşık üçte iki oranında düşerken, Avustralya borsası yaklaşık %6 düştü.

Bunun nedeninin bir kısmı, yatırımcıları muhtemelen spekülatif varlıklardan çıkmaya ikna eden faiz artışlarında bulunabilir. Geri çekilmeleri, en son kripto piyasasının çökmesine neden oldu ve kripto para birimleri üzerine kurulmuş bir dizi işletmenin iflasına yol açtı .

Avustralyalı yatırımcılar arasında kriptonun popülaritesi, diğer devlet kurumlarının da dikkatini çekti. Bu yılın başlarında, Vergi Dairesi , kriptoyla ilgili kârları, doğru raporlamayı sağlamak için çabaların gerekli olduğu birkaç öncelikli alan arasında listeledi . Kurum, vergi mükelleflerine kripto para ve token satışından elde edilecek herhangi bir sermaye kazancını hesaplamaları ve vergi beyannameleri ile beyan etmeleri gerektiğini hatırlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ