RBA'ya göre, kriptoya, özellikle Dogecoin ve Shiba Inu gibi önde gelen meme paralarına yatırılan miktar sorgulanabilir.

RBA'ya göre, kriptoya, özellikle Dogecoin ve Shiba Inu gibi önde gelen meme paralarına yatırılan miktar sorgulanabilir. RBA'nın Ödeme Politikası Başkanı, kripto piyasasının spekülatif talebinin, kullanım durumlarını azaltabilecek üç faktörü vurguladığı için tersine çevrilmesi gerektiğini belirtti.

Kripto piyasası şüphesiz artan küresel talepten büyük ölçüde faydalandı. Bu yıl, Bitcoin'in bir trilyon piyasa değerine ulaştığını ve Dogecoin ve Shiba Inu gibi Meme paralarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını gördü. Artan kripto talebi, Avustralya Merkez Bankası'nı tüm kripto sektörü üzerinde şüphe uyandırdığı için Avustralyalılara bir uyarı sesi vermeye zorladı.

RBA'nın Ödeme Politikası Başkanı Tony Richards, Avustralya Kurumsal Hazine Birliği'ne hitap ederken kripto varlıkları, stablecoinler, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC'ler) ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi hakkında brifing verdi.

Richards'a göre, kriptoya yatırılan miktar, özellikle Dogecoin ve Shiba Inu gibi önde gelen meme paraları, net ve yararlı işlevleri olmadığı için yatırımcılar için şüpheli ve tehlikeli.

Bu alandaki son patlama, belki de en iyi şekilde, 2013'ün sonlarında bir şaka olarak başlatılan bir kripto para birimi olan Dogecoin'in bu yıl Haziran ayında 88 milyar ABD Doları kadar yüksek bir piyasa değerine sahip olması gerçeğiyle açıklanabilir. Ve herhangi bir yararlı işlevden eşit derecede arınmış görünen Shiba Inu tokeni, şu anda yaklaşık 26 milyar ABD doları piyasa değeri ile dokuzuncu en büyük kripto para birimidir.

Richard Tony'nin Kripto Pazarını Çökertebilecek Üç Faktör

Finder Consumer Sentiment Tracker tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Avustralyalıların yüzde 17'sinin toplam varlıklarının 8 milyar dolara ulaştığını ve kriptoya sahip olduğunu ortaya koydu. Ancak Richards, bu rakamları aldatıcı buluyor. Ona göre, bu "sözde" büyüyen kripto benimsemesi, etkileyiciler ve ünlü tweet'ler tarafından motive ediliyor.

Bazı anketler, Avustralya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sinin kripto para birimine sahip olduğunu iddia etti ve biri, Dogecoin'in yalnızca Avustralyalıların yüzde 5'i tarafından tutulduğunu iddia etti. Bu istatistikleri biraz mantıksız bulduğumu söylemeliyim. Richards ayrıca, kripto piyasasının spekülatif talebinin, kullanım durumlarını azaltabilecek üç faktörü vurguladığı için tersine çevrilmesi gerektiğini belirtti.

Ona göre, yatırımcılar yakında Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) ve Kayıp Korkusu (FOMO) yerine politika yapıcılara ve düzenlemelere daha fazla dikkat edecekler. Ayrıca, dünya çapındaki hükümetlerin, vergi suçlarıyla mücadele için vergi makamlarının anonimliğe karşı olası politikalarıyla birlikte Bitcoin gibi enerji yoğun kriptoları yakında çökerteceğine inanıyor. Bunların piyasada büyük bir geri çekilmeye neden olacağına inanıyor.

Avustralya'da kripto düzenlemesi için yapılan baskının arkasındaki ana figür olan Senatör Andrew Bragg dahil olmak üzere birçok endüstri kilit oyuncusu onun pozisyonuna karşı çıktı. Ona göre, RBA, teknolojinin ekonomi için faydası ve değeri konusunda cahil oldukları için kripto konusunda dar görüşlü.Blockchain Australia CEO'su Steve Vallas, Richards'ın Spekülatif odak argümanına da karşı çıktı.Bazı düzenleyiciler, sektörün spekülatif unsurlarına yararsız ve dar bir şekilde odaklanmaktadır. Bu mercek, son yıllarda meydana gelen olağanüstü altyapı yapısını ıskalıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ