Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe, CBDC'ler yerine düzenlenmiş özel tokenleri tercih ettiğini söyledi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı, CBDC

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe, CBDC'ler yerine düzenlenmiş özel tokenleri  tercih ettiğini söyledi. Zirvedeki diğer liderler, DeFi yerine stabilcoinleri düzenlemeyi tercih ederek Lowe ile anlaştı. G20 ülkeleri için Finansal İstikrar Kurulu, Ekim 2022'de üye ülkeleri için yeni kurallar hazırlayacak.

G20 etkinliğinde bir panelde Lowe'a katılan Hong Kong Para Otoritesi Şefi, bu özel tokenlerin düzenlenmesinin, merkezi olmayan finansın yarattığı risklerin ele alınmasında kritik olduğunu söyledi.

Yakın tarihli bir Uluslararası Ödemeler Bankası anketi, küresel merkez bankalarının %90'ının merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimi yolunda olduğunu ortaya koydu. Bazıları henüz araştırma aşamasında. Bazıları pilot aşamada, bazıları ise toptan veya perakende kullanım için kullanıma sunuldu. Tüketiciler perakende tokenleri kullanırken, toptan tokenler bankalar arasında değiştirilir.

Tether tarafından verilen USDT, Circle tarafından yayınlanan USDC ve The Paxos Trust tarafından verilen Pax Dollar, özel olarak ihraç edilen token örnekleridir. Özel token ihraççıları, kullanılan her token için bir ABD doları tedarikini sağlayan rezervlere sahip olmalıdır.

Düzenleyiciler Stablecoin'ler Konusunda Temkinli

TerraUSD stabilcoinin çöküşünden sonra, düzenleyiciler stabilcoinler, özellikle de algoritmik varyant konusunda tedirgin oldular. Senatör Cynthia Lummis (R-Wyo) ve Kirsten Gillibrand (D-N.Y.) tarafından kaleme alınan Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası, yalnızca yeterli rezervlerle desteklenen bir stablecoin çıkarılmasına izin veriyor.

Lowe, özel tokenlerin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ve Circle gibi ihraççılara yapılan mevduatların banka mevduatları gibi düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Lowe, düzenlemelere ayak uydurabilmesi koşuluyla, özel yolun bir merkez bankası dijital para biriminden daha iyi olduğu konusunda kararlı. Özel sektörün tokenler için öncü özelliklerde daha iyi olduğuna ve bir CBDC kurmanın merkez bankası için maliyetli bir uygulama olacağına inanıyor.

Hong Kong Para Otoritesi CEO'su Eddie Yue kabul etti. Stabilcoin'lerin daha fazla incelenmesinin DeFi alanındaki felaketleri önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi, çünkü stablecoin'ler genellikle daha sonra merkezi olmayan finans faaliyetlerinde kullanılan diğer kripto tokenlerini satın almak için kullanılıyor. Yue, stabilcoinleri düzenlemenin DeFi alanı ve ilgili ürünlerinden daha iyi olacağını söyledi. DeFi'nin yakın zamanda ortadan kalkacağını düşünmediğini ve finansal alanda gelecekteki yeniliklere göz kulak olmak için gerekli teknolojileri kanıtlayabileceğini söyledi.

FSB, G20 Ülkeleri İçin Yeni Kurallar Getirecek

11 Temmuz'da, 20 ekonomiler Grubunun Finansal İstikrar Kurulu, Ekim 2022'de kripto para birimleri için yeni kurallar getireceğini söyledi. FSB, düzenleyiciler, hazine yetkilileri ve merkez bankacılarından oluşuyor. Şimdiye kadar sektörü izleyerek kriptoya maruz kalmasını sınırladı. Ancak TerraUSD stablecoin'inin son zamanlardaki çöküşü ve kripto para piyasası bozgunu, daha geniş finansal sistem için bazı sistemik riskler ortaya çıkardı.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı yakın zamanda Bali'deki bir G20 etkinliğinde konuştu ve Endonezya merkez bankasının aktif olarak bir merkez bankası dijital para birimini araştırdığını söyledi. Hükümet, kripto varlıklarının emtia vadeli işlemlerine paralel olarak alınıp satılmasına izin veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ