Pilot proje bir yıl sürecek ve potansiyel katılımcılar için detaylar önümüzdeki birkaç ay içinde yayınlanacak.

Avustralya Merkez Bankası, CBDC İçin Kullanım Örneklerini Araştıracak

Avustralya Merkez Bankası, ülkedeki bir CBDC için kullanım örneklerini araştırmak için merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) yarışına ağırlık veriyor. İlgili bir araştırma projesinde Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFCRC) ile işbirliği yapacak. 

Salı günü yapılan duyuruda belirtildiği gibi, Rezerv Bankası ve DFCRC'nin ortak projesi, bir CBDC ihracı ile desteklenebilecek “yenilikçi kullanım durumları ve iş modellerine” odaklanacak. Projenin seyrinde teknolojik, yasal ve düzenleyici hususlar da değerlendirilecektir.

Pilot uygulama yaklaşık bir yıl sürecek ve etrafı çevrili bir ortamda faaliyet gösteren CBDC şeklini alacak. Sektör paydaşları, Banka ve DFCRC'nin daha sonra değerlendireceği belirli kullanım senaryoları geliştirmeye davet edilecektir. Seçilen vakalar pilot uygulamaya katılacak ve özel bir raporla sonuçlanacaktır.

Rezerv Bankası, önümüzdeki birkaç ay içinde proje hakkında daha fazla ayrıntı içeren makaleyi yayınlamayı planlıyor. Rezerv Bankası başkan yardımcısı Michele Bullock'un belirttiği gibi: 

Bu proje, CBDC araştırmamızda önemli bir sonraki adım. Bir CBDC'nin Avustralya'ya getirebileceği potansiyel faydaları daha iyi anlamak için çok çeşitli endüstri katılımcılarıyla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.

DFCRC, endüstri ortakları, üniversiteler ve Avustralya Hükümeti tarafından finanse edilen ve finans sektörü, akademi ve düzenleyici sektörlerdeki paydaşları bir araya getirerek finansal piyasaların bir sonraki dönüşümünden doğan fırsatları geliştirmeyi amaçlayan 180 milyon dolarlık bir araştırma programıdır. 

Cuma günü Tayland Merkez Bankası, 2022'nin sonunda başlaması gereken iki yıllık perakende CBDC testi pilotunu duyurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ