“Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya” konulu senato soruşturmasının bir parçası olarak bir panelde konuşan üç kripto firması, Avustralya'daki bankacılıktan arındırma deneyimlerini özetledi.

“Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya” konulu senato soruşturmasının bir parçası olarak bir panelde konuşan üç kripto firması, Avustralya'daki bankacılıktan arındırma deneyimlerini özetledi.

Kripto ile ilgili şirketler ve rakamlar, Avustralya finans kurumları tarafından bir Senato oturumuna bankadan çekildiğine dair kanıt sağladı.

Kripto yatırım şirketi Aus Merchant, küresel havale sağlayıcısı Nium ve küçük eşler arası kripto aracılık platformu Bitcoin Babe, 8 Eylül'de "Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya" ile ilgili senato oturumunun bir parçası olarak bir panelde konuşuyorlardı.

Her üçü de finansal istihbarat düzenleyicisi AUSTRAC'a kayıtlıdır ve raporlama gerekliliklerine tabidir, ancak hepsi de, nedenine dair somut bir açıklama yapılmadan bankadan çekilmeye ilişkin benzer duyguları yansıtıyordu.

“Bitcoin Babe” ismiyle anılan eşler arası ticaret işinin kurucusu Michaela Juric, yedi yıllık kripto geçmişi boyunca toplam 91 banka ve finans kurumu tarafından yasaklandığını belirtti:

“Dün itibariyle 91 banka ve finans kuruluşundan yasaklandım ve bankadan çekildim. Bu 91 ömür boyu yasak demek. Herhangi bir gerekçe gösterilmedi, vaka bazında değerlendirmeler veya tartışmalar yapılmadı ve rücu imkanı yok.”

Bitcoin Babe, Avustralya'da alım satım yapmak için Local Bitcoins gibi borsaları kullanıyor ve web sitesindeki profiline göre, 2014'ten bu yana %98'lik bir geri bildirim puanı ile 40.000'den fazla alım satım gerçekleştirdi.

Juric, internette iyi bir üne sahip olmasına rağmen, kripto dostu Liberal Senatör Andrew Bragg'e, işinin doğası gereği bazı bankaların onu terörist olarak bile işaretlediğini söyledi:

"Bazı veritabanlarında beni terörist gibi rapor edecek kadar ileri giden bankalara sahip oldum ve bu hizmetlerden bazılarını almamı engelleyen de bu."

Singapur merkezli Nium, dünya genelinde 40 pazarda lisanslıdır, ancak firma, Avustralya'nın finansal hizmet sağlayıcılarla sorun yaşadığı tek ülke olduğunu belirtti.

New South Wales merkezli kripto yatırım platformu Aus Merchant'ın kurucu ortağı olan Mitchell Travers, platformun bankadan çıkarılmasının arkasında ne kadar az gerekçe sunulsa da, bunun bankalardan “riskten kaçınma” nedeniyle olduğunu belirtti.

“Bildiğim kadarıyla, bu bankalar için hizmet kapsamı dışında olduğumuz ve bize gelişmiş durum tespiti prosedürleri sağlama fırsatı verilmediği gerekçesi ile bu bir riskten kaçınma, riskten kaçınma tutumuydu.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ