Avustralya Merkez Bankası (RBA) artık Avustralya dolarının dijital versiyonunu, dijital para birimi olan ticari bankaların ve ülke genelindeki diğer şirketlerin artık işlemleri hızlandırmak için kullanabileceğini doğruladı.

Avustralya’nın RBA’sı: Yasal Düzenleme Olsa da Facebook’un Libra’sına İzin Verilmeyecek

Senato'nun finans teknolojisine ilişkin soruşturmasından önce sunulan resmi bir başvuruya göre, RBA şu açıklamayı yapıyor:

“İnovasyon Laboratuvarı, Bankanın para birimi verme ve ödeme sistemini denetleme sorumlulukları bağlamında dijital bir Avustralya doları (yani Avustralya CBDC) için bir rol olup olmadığını araştırmak için kullanılıyor.”

Verimliliği Artırmak

Avustralya Merkez Bankası ayrıca, ödeme sistemlerindeki bu yeniliklerin daha geniş ekonomide verimliliği artırmaya ve Avustralya'yı dijital bir ekonomi olmaya itmeye yardımcı olabileceğini kaydetti.

Bununla birlikte, RBA ayrıca, aşırı volatilitesi göz önüne alındığında, Bitcoin gibi kripto para birimlerini Avustralya'da bir ödeme aracı olarak görmediğini söyledi. Bununla birlikte, gönderilmesi durumunda RBA herkese, ülkede ortaya çıkan stablecoinler için "hepsi bir arada" olduğunu garanti etti.

Düzenleyicilerle Çalışma

RBA ayrıca Facebook’un stabilcoin projesi Libra’yı izlemek için düzenleyicilerle birlikte çalıştığını açıkladı. Avustralya’nın önde gelen bankası bu konuda şu vurguyu yapıyor:

“Libra, Facebook gibi mevcut büyük kullanıcı tabanlarından ve teknolojik yeteneklerinden yararlanabilecek çeşitli şirketlerin katılımı göz önüne alındığında yaygın olarak kullanılma potansiyeline sahip.

Ancak, Senato Finansal Teknoloji ve Düzenleme Teknolojisi Komitesi önünde sunulan aynı sunuma göre, Avustralya Merkez Bankası Facebook'un ülkedeki dijital para birimini başlatma umutlarını bozdu. RBA, gerektiği gibi yoğun bir şekilde düzenlenmiş olsa bile, Libra’ya izin verilmeyeceğini belirtti.

“G7, özel risk tabanlı küresel stablecoin girişimlerinin tüm riskler ve düzenleyici gereklilikler karşılanıncaya kadar başlatılmasına izin verilmemesi gerektiği konusunda uyardı. [RBA] bu görüşü destekliyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ