İki ülkenin dijital doğrulama sistemlerinin maliyet ve zaman verimliliğini değerlendiren dokuz aylık bir blok zinciri girişimi başarılı kabul edildi.

İki ülkenin dijital doğrulama sistemlerinin maliyet ve zaman verimliliğini değerlendiren dokuz aylık bir blok zinciri girişimi başarılı kabul edildi. 

Avustralya Sınır Gücü (ABF), Singapur Infocomm Medya Geliştirme Otoritesi (IMDA) ve Singapur Gümrükleri, diğer sektör temsilcileriyle birlikte, ticaret belgelerinin düzenlenmesi ve doğrulanmasında ülkelerin dijital doğrulama sistemlerinin durumunu analiz eden bir blok zinciri deneme projesi sonuçlandırdı.

İşbirliği Ne Anlama Geliyor?

İşbirliği girişimi, iki ülke arasındaki ticaretin verimliliğini artırmak ve sınır ötesi ödemelerdeki ekonomik aracılığı en aza indirmek için tasarlanmış bir girişim olan Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması'nın bir parçasıydı.

ABF'nin Hükümetlerarası Defter ve IMDA'nın TradeTrust referans uygulaması olan iki dijital doğrulama sisteminin birlikte çalışabilirliği, "anında doğrulanabilen, kökeni takip edilebilen ve dijital olarak işlenebilen yüksek bütünlüklü dijital ticaret belgeleri" oluşturma olasılığını anlamak için analiz edildi.

Resmi açıklamaya göre, "Benzersiz kanıtlarla gömülü QR kodları, dijital menşe sertifikalarına (COO) ekleniyor ve bu, tarandığında veya makine tarafından okunduğunda belgenin orijinalliğinin ve bütünlüğünün anında doğrulanmasını sağlıyor."

Avustralya Ticaret ve Sanayi Odası ve Avustralya Sanayi Grubu da dahil olmak üzere sektörden yüksek profilli kuruluşların yanı sıra, ANZ Bank, DBS Bank ve Standard Chartered gibi finansal kuruluşlar, konunun faydalarını dile getirdiler.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Pilot Uygulama

Deneme, Kasım 2020'de duyurulduğunda, COO'ların dijitalleştirilmesinin, yalnızca çevreye zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda tedarik zincirlerini yavaşlatan bir ortam olan kağıt tabanlı belgelere güvenmekten bir geçişe öncülük edeceği umuluyordu; basılı belgeler kuryeler tarafından teslim edilir.

ABF komiseri Michael Outram, umut verici sonuçlar veren denemeler hakkında şunları kaydetti:

"Dijital doğrulama ve doğrulanabilir belgeler, yetkililerin ihtiyaç duyduğu kalıcı kağıt tabanlı kanıtları bozmak için bir 'devre kesici' olarak vaat ediyor."

Standard Chartered Bank'tan Himanshu Maggo, "Dijital COO'ların anında doğrulanması, malların menşeinin doğrulanmasının büyük bir verimlilikle gerçekleştirildiği güvenilir bir ticaret ekosistemi oluşturmaya yönelik anlamlı bir adımdır" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ