DAO'lar, yönetişimdeki bürokrasi ve modası geçmiş yaklaşımlara yanıt olarak ortaya çıktı.

DAO'lar, yönetişimdeki bürokrasi ve modası geçmiş yaklaşımlara yanıt olarak ortaya çıktı. Avustralya'daki düzenleme yenilikleri boğacak mı?

Avustralya'daki milletvekilleri, merkezi olmayan özerk kuruluşları (DAO) düzenlemek istiyor. Oleksii Konashevych, bu üç bölümlük dizide, gelişmekte olan DAO fenomenini boğmanın risklerini ve olası çözümleri tartışıyor.

Merkezi olmayan bir özerk organizasyonun (DAO) şirket olarak düzenlenmesi, her şeyden önce şirket olarak kayıt anlamına gelir. Ama ilk etapta bu kayıt defterine neden ihtiyacımız olduğunu kim hatırlıyor? Blockchain tabanlı bir DAO'nun kayda ihtiyacı olup olmadığını kimse sorgulayacak mı?

Tarihsel olarak, hükümet, kamu kurumu ,yani bir sicil dairesi aracılığıyla  bir şirket hakkında kayıt tutan güvenilir üçüncü tarafın rolünü üstlendi: kimin sorumlu olduğu, adresi, tüzüğü, hisseleri ve hissedarları vb. Herhangi bir yasal sorun veya anlaşmazlıkta, sicil memuru, sicili gerçeğin kaynağı olarak alacaktır. Bir şirket yasadışı iş yaparsa kayıt iptal edilebilir. Vergilendirme için kayıt da gereklidir. Kamu kayıt kuruluşu, bu verileri gerçekliğini ve güvenliğini sağlayarak saklar.

Günümüzde kayıt elektroniktir ve güvenilir altyapıya ihtiyaç duyar: yazılım ve veri merkezleri, siber güvenlik önlemleri vb. Ayrıca kayıt için resmi kurallar ve gereklilikler vardır. Böylece, her kayıt bu kurallara göre doğrulanır. Bütün bunlar sicil dairesinin sorumluluğundadır.

Şimdi blockchainin ne olduğunu görelim. Bu teknoloji, elektronik kayıtlar için eşi görülmemiş düzeyde bir koruma sağlayabilir. Güvenilir bir blok zincirinde bir kayıt yayınlandıktan sonra, onu kurcalamanın bir yolu yoktur. Ayrıca, kullanıcılar verilerini bir aracı olmadan bir blok zincirinde yayınlar ve yönetir.

Böylece blok zincirlerle, kayıt ofisinin en az iki işlevi gereksiz hale gelir:

● Kayıt şirketinin kayıt yapmasına gerek yoktur , kullanıcılar bunu kendileri yapabilir.

● Kayıt kuruluşunun kayıt defteri altyapısını sürdürmesi gerekmez.

Ve bu, bürokratlar ve geri gidenler için en endişe verici kısım olabilir. Defter altyapısının bakımından hiç kimse tam olarak sorumlu değildir. Otoritesi olmayan açık, kendi kendini organize eden ve kendi kendini yöneten bir ağdır. 14 yıllık başarılı çalışmadan sonra bile insanlar hala bunun olduğuna inanmıyor ve kabul etmiyorlar. DAO kaydı için herhangi bir geleneksel kayıt sistemine ihtiyacımız yok çünkü blok zinciri kayıt defterinin kendisidir.

Ademi Merkeziyetçilik, DAO'lar ve Mevcut Web3 Endişeleri

Hangi Blok Zinciri ve Düzenlemenin Rolü

Her blok zincirinin güvenilir olmadığını söylemeliyim. Ve burada hükümetin düzenleme açısından rolü geliyor. Her şeyden önce, özel ve izinli defterler kalabalıklar onlara "blockchain" dese de  Satoshi Nakamoto'nun icadının orijinal anlamıyla blok zincirleri değildir. Değişmez ve merkezi olmayan değildirler. Aksine, tasarımları, Özel dağıtılmış defter teknolojisi veya kamu blok zincirinde yazdığım gibi, onu etkin bir şekilde merkezi bir teknoloji haline getiren bir kontrol organı olduğunu varsayar.

İkinci sorun, blok zincirlerin kendileriyle ilgilidir. Merkezi olmayan bir açık ağ olarak tasarlansa bile, örneğin üç düğümlü bir ağ ile üç bin düğümlü bir ağ arasında büyük bir fark vardır. Siber tehditlere karşı farklı dayanıklılık seviyelerine sahip olacaklar.

Bu nedenle, hükümetin rolü, insanların bir kayıt yayınladıklarında örneğin Ethereum'da   değişmez hale geleceğini ve dünyanın dört bir yanındaki binlerce çalışan düğüm tarafından korunacağını anlamalarını sağlamak için düzenlemeler ve standartlar getirmektir. Bir kartel tarafından kontrol edilen bazı özel dağıtılmış defter ağlarında yayınlarsanız, temelde iyi niyetine güvenmeniz gerekir.

Tartışmanın bu bölümünün sonucu aşağıdaki gibidir. Blockchain ile, herhangi bir harici kayıt veritabanına ihtiyacınız yoktur, çünkü blockchain kayıttır ve blockchain ağı kendi kendine sürdürülebilir olduğundan hükümetin bu altyapıyı sürdürmesine gerek yoktur. Kullanıcılar bir kayıt şirketi olmadan blok zincirindeki kayıtları yayınlayabilir ve yönetebilir ve güvenilir blok zinciri sistemlerini ayırt etmemize izin veren standartlar olmalıdır.

Günümüzde, kayıt prosedürleri derinden resmileştirilmiştir. Bir kayıt memurunun takdirine bağlı olarak gerçekleşen herhangi bir prosedürü hatırlamıyorum. Tüm kurallar algoritmalar tarafından yönetilebilir ve yönetilmelidir, böylece bir memuru kayıt yapma sürecinden uzaklaştırır. Aslında, çoğu durumda zaten elektronik ve otomatiktir.

Aradaki fark, bunun uyumlu bir DAO'nun geliştirilmesi için standart bir gereklilik olarak tasarlanması gerektiğidir. Avustralya yargı yetkisi altında çalışmak isteyenler, merkezi olmayan uygulamalarının kodunu ve th ile uyumlu akıllı bağlantılarını geliştirmelidir.

Değiştirilebilir Kurallar

Şirket kurmanın iki yolu vardır: Kendi şirket tüzüğünüzü, tüzüğünüzü ve diğer belgelerinizi özelleştirebilirsiniz. Ancak, değiştirilebilir kuralları seçerseniz bunu yapmanız gerekir .Bazı Avrupa ülkelerinde buna model şirket anayasası denir.

Gerçek bir DAO, Larry Lessig'in yazdığı gibi “kod kanundur” ilkesi altında çalışacaktır. İnsan dilinde yazılmış değiştirilebilir kurallar diye bir şey olamaz. Ancak kuralların kendileri, bilgisayarlar tarafından çalıştırılan ve yürütülen bir makine kodu biçiminde dijital olarak uygulanabilir ve uygulanmalıdır.

DAO'lar koda ve metin kurallarına güvenmeye çalışırsa, komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ana endişe tutarlılıktır. Yazılı yasal metin ile makine kodu arasında bir tutarsızlık varsa, bilgisayar metni okuyamaz ve yorumlayamaz .

Moreso, sorun şu ki, bir blok zincirindeki kayıtlar değişmezdir; geçiş geçmişindeki hiçbir şeyi değiştiremez, bir işlemi iptal edemez veya konuşlandırılmış bir kodu değiştiremezsiniz. Bu soruna Bölüm 3'te değineceğim. Sorun tutarsızlıkta. Her ikisinde de eşit yasal güce sahip olan kod ve metin, potansiyel olarak yasal bir çatışma yaratacaktır. Milletvekilleri, yazılı bir metnin koşulsuz üstünlüğünü makine kodu üzerinde kurarlarsa, DAO'ların tüm fikrini öldüreceklerdir.

 DAO, 2022 İçin Önemli Bir Kavram ve Birçok Endüstriyi Alt Üst Edecek

Doğru çağrı, düzenleyicilerin DAO'ların yasal belgelerini insan dilinde yazma zorunluluğu getirmemesi gerektiğidir. Kulağa mantıksız gelebilir .Politikacıların ve bürokratların müşterileri korumak için paternalist olma eğilimi olacaktır .Ancak ortaya çıkan dijital ekonomi ve yeniliklerin tüm fikri budur. Blockchain teknolojilerinin tüm gücünden yararlanmak isteyenler, bu deneme hakkına sahip olmalıdır. Günün sonunda, hiç kimse bunu yapmak zorunda değil çünkü hala geleneksel iş biçimlerine ve eski moda kayıtlara sahip olacağız.

Blok zincirinin sağladığı aracısızlaştırma ve ademi merkeziyetçilik, ekonominin verimliliğini artırır ve çoklu riskleri azaltır. Politikacılar endüstrinin “kod kanundur” paradigmasını geliştirmesine izin vermelidir, çünkü bu potansiyel olarak toplumumuz için daha büyük bir gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ