Ronin, güven yoluyla iş sürekliliğini sağlamak için fonları kurtarmak veya kullanıcılara geri ödeme yapmak için çalıştığını kullanıcılarına bildirdi.

Ronin, güven yoluyla iş sürekliliğini sağlamak için fonları kurtarmak veya kullanıcılara geri ödeme yapmak için çalıştığını kullanıcılarına bildirdi. Ethereum ağı, soruşturma amacıyla istismarcının adresini kırmızı olarak işaretledi.

23 Mart 2022'de Ronin köprüsüne arkadan bir saldırı düzenlendi ve 600 milyon dolardan fazla para sifonlandı. Altı gün sonra firma, bir kullanıcı 5K ETH'yi çekemedikten sonra saldırganı tespit etti. Soru sormak, küçük tüccar korunuyor mu? Ayrıca saldırı, yalnızca bir balina hesabının para çekme hatası bildirmesinden sonra tespit edildi.

Firma bir blog yazısında, "Bugün erken saatlerde, Sky Mavis'in Ronin doğrulayıcı düğümlerinin ve Axie DAO doğrulayıcı düğümlerinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve iki işlemde Ronin köprüsünden 173.600 Ethereum ve 25,5 milyon USDC'nin boşaltıldığını keşfettik" dedi.

Yine de Ronin, güven yoluyla iş sürekliliğini sağlamak için fonları kurtarmak veya kullanıcılara geri ödeme yapmak için çalıştığını kullanıcılarına bildirdi. Ethereum ağı, soruşturma amacıyla istismarcının adresini kırmızı olarak işaretledi.

Ronin Saldırısı Hakkında Daha Fazla Ayrıntı

Ronin ağı şu anda Axie sonsuz dijital ulusuna güç sağlıyor. Ağ, NFT'lerin kullanımı yoluyla oyun geliştirmeye odaklanmıştır. Saldırı geçen yılın sonlarında başladı ve saldırgan Ronin ağını gizlice tehlikeye atıyor. Bildirildiğine göre, saldırgan Sky Mavis'in dört Ronin Doğrulayıcısının ve Axie DAO tarafından işletilen bir üçüncü taraf doğrulayıcısının kontrolünü ele geçirdi. Saldırganın kontrolü altındaki beş doğrulayıcı ile ağın güvenlik güçleri tamamen tehlikeye atıldı. Firma, doğrulayıcı eşiğini sekize çıkarma planlarını açıklamış olsa da, şüpheciler bunun neden başlangıçta hiç uygulanmadığını merak ediyor.

Başlangıçta Sky Mavis, bazı düğümler zinciri yakalamadığı veya senkronizasyon durumunda kaldığı için dokuz eşikten beşini seçti. İleriye dönük olarak, eşik dokuzda sekiz olacaktır. Doğrulayıcı ayarını zaman içinde, hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde genişleteceğiz.

Özellikle firma, kullanıcılara Ronin üzerindeki tüm AXS, RON ve SLP'nin güvenli olduğunu bildirmiştir. Ancak, kullanıcıların projenin nakit kurtarma sürecini tamamlamasını veya geri ödeme almasını beklemesi gerekecek. Şu anda Ronin ağı, fonların kaybolmamasını sağlamak için kolluk kuvvetleri, adli kriptograflar ve yatırımcılarla birlikte çalışıyor.

Etherscan detaylarına göre, Ethereum işlemi 43608 Blok Teyidi ile Blok 14442835'te gerçekleşti. Saldırı, Axie Infinity: Ronin Bridge sözleşmesini içeriyordu. Özellikle, sözleşmede Wrapped Ether ve Ether tokenleri kullanıldı.

Saldırganın ağı manipüle etmek için fazlasıyla zamanı oldu. Belki de Ronin ağı saldırgan tarafından kılık değiştirmiş olarak bilgilendirildi. Ronin saldırganı tarafından başarılı bir şekilde para transferinin ardından hack, kripto tarihine en büyük değerlerden biri olarak giriyor. Ayrıca, fonları boşaltmak için uygulanan karmaşık yöntemlere dayanan dikkate değer bir saldırıdır. Bildirildiğine göre, saldırgan Sky Mavis sistemlerine erişim sağladı ve gazsız RPC kullanarak Axie DAO doğrulayıcısından imza almayı başardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ